Kedves Melinda!
Amit az Ashwagandáról tudni érdemes: Az Ashwagandha nevű indiai cserjét hosszú ideje használják a hagyományos orvoslásban adaptogén (a szervezet működését harmonizáló) gyógynövényként a szervezet belső egyensúlyának a helyreállítására,30 ám napjainkban a modern tudomány azt is bebizonyította, hogy ezt az ashwagandha a pajzsmirigy működésére gyakorolt jótékony hatása révén éri el. A hatás egyrészt azon alapul, hogy a növény tartalmaz egy glyco-withanolide nevű bioaktív vegyületet, amely csökkenti a szervezet stressz- illetve a kortizol szintjét, és ezzel egyidejűleg növeli a vér T3 és a T4 hormon koncentrációját.
A dolog úgy kezdődött, hogy egy kísérletben egereknek adtak szájon át ashwagandha gyökér kivonatot, és figyelték pajzsmirigyhormonjaik szintjének alakulását. Azt tapasztalták, hogy az egereknek mindössze 20 nappal a kezelés megkezdése után már 18%- kal több T3 hormon és 111%-kal több T4 hormon volt a vérükben. Ezeket az eredményeket később humán vizsgálatok is igazolták. Az egyik kísérletben pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegek egy csoportja (a 60-ból 10) bipoláris zavarokkal is küzdött. A betegeket két hónapig napi 500 mg ashwagandhával kezelték, és a második hónap végére mindegyikük pajzsmirigyműködésében javulás állt be. A vérük T4 hormon szintje az eredetihez képest akár 24% -kal is nőtt.
A placebo csoportban, akik nem kaptak ashwagandhát, az eredeti T4 szinthez képest mintegy 23%-csökkenés mutatkozott, ami a pajzsmirigyműködés szignifikáns romlására utal. Az egyik nem kezelt beteg TSH értéke pedig a normális szint fölé ugrott, ami ugyancsak a pajzsmirigy nem megfelelő működésének a jele.
Mindebből az következik, hogy az ashwagandha-terápia nagyban hozzájárulhat a T4 pajzsmirigyhormon szintjének növeléséhez, és ezáltal a TSH szintjének normalizálásához.32
Az ashwagandha ezen kívül azzal is támogatja, illetve helyreállítja a pajzsmirigy egészséges működését, hogy csökkenti a kortizol nevű stresszhormon szintjét. A pajzsmirigybetegségben szenvedő emberek sokkal nagyobb százalékban szoronganak, lesznek depressziósak vagy szenvednek más stressz-okozta betegségben. A kortizolszint növekedése és az állandó stressz ugyanis fokozza a T3 hormon reverz T3-á (rT3-á) alakulását, gátolva ezzel a T3 jótékony működését.
Maca mint multivitamin
A Maca rendkívül gazdag tápanyagokban, valamint energetizálókban, ezért sokan úgy gondolják, hogy ez a világ egyik legjobb természetes kiegészítője. Majdnem olyan, mint egy komplett multivitamin készítmény, és összetett tápanyagtartalmának köszönhetően a szuperételek egyikének minősítették. A "superfood" ételek koncentráltan tartalmazzák a szervezetünk számára létfontosságú tápanyagokat. Megtalálható bennük szinte az összes vitamin, ásványi anyag, nyomelem, enzimek, aminosavak stb.
Tudományos kutatások szerint, a Maca kifejezetten gazdag aminosavakban, ún. fito-nutriensekben, esszenciális zsírsavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban. Rendkívül sok nyomelem található benne, egy részüket még nem is azonosították.
Gazdag forrása a kálciumnak, magnéziumnak, foszfornak, de található benne még vas, mangán, réz, cink, szelén, B-vitaminok (tiamin, riboflavin, niacin, B6-vitamin, B12-vitamin), béta-karotin, C- és D-vitamin. Várandósság előtt és alatt kifejezetten javasolt a kismamáknak.
A szárított Maca körülbelül 60% szénhidrátot (keményítőt és cukrot), 9% rostot, és valamivel több mint 10% proteint tartalmaz. Magasabb a lipid (zsír) tartalma, mint más gyökeres növényeknek (2,2%), amelyben a linolsavak, pálmaolaj savak és az olajsavak az elsődleges zsírsavak.
Fő hatóanyagai azonban az alkaloidok, flavonoidok, glikozidok és fitoszteroidok csoportjába tartoznak. Ezen kívül gazdag még olyan növényi szterolokban, mint a szitoszterol, a campeszterol, az ergoszterol, a brassicaszterol és az ergostadienol. Ennek köszönhetően a növényből készült termékeket ma a világon mindenütt vitalizáló, szellemi teljesítményt fokozó, erőnlétjavító és potencianövelő szerként használják.
A Maca jótékony hatással van mindkét nem hormonháztartására is. Nőknél szabályozza a menstruációs ciklust és a változókori tüneteket is enyhíti, míg cink tartalmának köszönhetően férfiaknál növeli a hímivarsejtek számát, fokozza a nemi vágyat. Hölgyeknél is vágyfokozó hatású, de termékenységet növelő tulajdonsága egyelőre nem bizonyított.
Fontos tudni, hogy a strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. Ez lehet egyenletes, tehát diffúz jellegű vagy göbös, amikor jól látható, esetleg tapintható göb észlelhető A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. A göbök azonban nem egyszerűen kozmetikai gondot jelentenek. Az un. „meleg göbök” pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, a „hideg göbök” pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. Arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat során bizonyosodhatunk meg. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba egyetemi tanár, az MTA doktora
endokrinológus-immunológus szakorvos.