Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Úr
Azzal a kérdésel fordulok önhöz. hogy 31 éves férfi vagyok nem iszok, nem dohányzok , nem drogozok.Pubertás koromban kezdődött. mikor már kicsit is izzadok Nagyon Erős szaga van, hiába tisztálkodom napi többször Lassan Nem merek kimenni a házból, Mert ha megizzadok büdös vagyok próbáltam már mindenféle tisztálkodó szereket egyik sem használt.Mit tudnék ezzel kezdeni Vagy ,Hova tudnék menni Vele Hogy elmúljon. Milyen lehetőségek vannak ennek a betegségnek a kezelésére. Kérem a segítségét.
Kedves József!
Bőrgyógyászt javasolok, végső esetben a verejtékmirigyek sebészi eltávolítását.
Üdvözlöm! Azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy 2016. Szeptemberèben két vetélés követően kiderült hogy autoimmun pajzsmirigy betegségem van. Azóta a kezelőorvos által felírt L- Thyroxin Henning tablettàt szedtem először csak 25mikrogramm, majd mivel 3 alá nem ment a tsh eredmènyem ezért 50 mikrogramm mennyiségben. Ennek hatására az értékek nagyon lecsökkentek 0.009. Az gyógyszer adagot változtatva ( egyik nap 25 másik nap 50) is nagyon ingadozóak a mért tsh értékek. Hetente nézetem és egyik héten 1,6-os az érték rá egy hétre viszont már 3,2-es. Ön szerint ez normális? A már meglévő kisfiúnk mellé szeretnénk egy testvért és igy sajnos az sem jön össze!Köszönettel: Mónika
Kedves Mónika, a TSH nem tud olyan hamar reagálni, az ingadozás is természetes.
Azonban a kívánt terhességhez nem csak ez kell, hanem jó peteérés is, melyet a ciklus második felében (21. napon) mért progeszteron és prolaktin méréssel is lehet ellenőrizni, ezt is javasolnám megnézni.
T. Doktornő/Doktor úr!
26 éves nő vagyok, tinédzser korom óta kicsit erősebben szőrösödök, mint az átlag, pattanásaim vannak. BMI alapján a normál felső határa közelében mozgok, körte alakom van. Ciklusom 27-33 napos, eddig a stressznek tudtam be, hogy nem pontosan mindig ugyanannyi. A vérzés erőssége az évek folyamán fokozatosan gyengült.
Pár hónapja történt hüvelyi uh, mely során pco-t találtak (korábban uh még nem volt). Diétát javasoltak.
Született pár laboreredmény:
- 3.napos - LH: 4,03 IU/l FSH: 6,86 IU/l Prolaktin: 168 mIU/l
- 14. napos - LH: 30,34 FSH: 10,81 Prolaktin 555
- TSH 4,17 (2 évvel ezelőtt 2,3 volt), T4 17,53 pmol/l T3 4,96 pmol/l
- tesztoszteron 1,28 nmol/l, DHEA 6,4 umol/l

Kérdéseim lennének:
- Úgy tudom, a pco =/= pcos. Mennyire valószínű, hogy nekem az van? Milyen más kórképek merülhetnek fel?
- A TSH-m a ref. tartomány szerint még normál, de mégiscsak majdnem duplájára nőtt 2 év alatt. Lehet ez pajzsmirigybetegség jele?
- A laborok alapján van "LH csúcsom". Ezek szerint van peteérésem is?

Endokrinológushoz még viszonylag sokára jutok el, nyilván teljes értékű válaszokat tőle tudok majd kapni, de kíváncsi vagyok.

Köszönöm válaszát!
Kedves Sára!
A pco maga a sok kis apró cisztát tartalmazó petefészket jelenti, a pcos-ben az s betű szindrómát, vagyis tüneteket jelent, akár ciszták nélkül is.
Bár a küldött leletek alapján valóban úgy tűnik, hogy van LH csúcs, de én azért megnézném a 21. napi progeszteron és prolaktin szinteket is, vagyis tovább vizsgálnám, valamint megcsináltatnám az inzulin rezisztencia vizsgálatot is.
Tisztelt Doktornő!
Másfél éve műtöttek papilláris pajzsmirigy rákkal, teljes pajzsirigy eltávolítást végeztek. Egyszer kaptam jódizotópos kezelést, fél évente járok kontrollra, az eredményeim jók. A problémám az, hogy állandóan fáradt, levert és kedvetlen vagyok, de annyira, hogy akár ülve is képes vagyok elaludni. Mindezt nem engedhetem meg magamnak, mivel két kisgyerekem van, viszont annyira kínoz, hogy sokszor azt érzem, nem bírok tovább élni sem. A másik problémám, pegid a hízás, mozgás és egészséges táplálkozás mellett is, 12 kg a műtét óta. Ezt elmondtam a kezelóorvosomnak is, aki vitaminpótlást ajánlott, az is meg van, de a tüneteim nem változnak. Nagyon szőpen köszönöm válaszát!!!
Kedves Réka!
Jó a TSH, FT4, FT 3 szintje? Elegendő a hormon, amit szed? Nincs súlyos D- vitamin hiánya? Nincs izomfájdalma? Nem alacsony a calcium szintje?
Tisztelt Doktornő / Doktor Úr!

11,5 hetes kismama vagyok, lombik után, ikrekkel. 3x3 bromocriptint szedek hyperprolactinaemia miatt, de sajnos most nem tudom, hogy hogyan és mikor kellene leállítani. Sajnos az endokrinológusommal jelenleg összetűzésbe keveredtem így nem tudom kit kérdezhetnék. Muszáj lesz másikat keresnem. Ha tudnának tanácsot adni, nagyon hálás lennék.

Előre köszönöm szépen a választ.
Üdvözlettel: Ivánné Éva
Kedves Ivánné Éva, a Bromocriptint a 12-13 hétre hagyjuk el, fokozatosan leépítve, kivéve! ha makroadenoma, vagyis nagymèretű agyalapi mirigy duzzanat, daganat okozza a magas prolaktin szintet.
Biztos, hogy napi 9 Bromocriptint kell szednie?? Mekkora volt az a prolaktin szint? Történt sella MR?
Üdvözlettel,
Koppány Viktória dr.
Dr. Koppány Viktória
Dr. Koppány Viktória endokrinológus
Tisztelt Doktornő/ Doktor Úr!

Az endokrinológusom UH és vérvizsgálat alapján pajzsmirigy alulműködést, egészen pontosan Hashimoto-t állapított meg. A vérvételnél a Centrum Lab "pajzsmirigy vérvételi csomag"-ot (https://centrumlab.hu/uploads/files/pajzsmirigy-verveteli-csomag.pdf) vettem igénybe kiegészítve fT3, ANTI-TPO, Anti-Tg és Hemoglobin vizsgálattal. A doktor Úr Letrox 50mg-ot (fokozatos szedés) és Normoxil-t (1X1 tbl) javasolt. Én laikus betegként szeretek egy picit tájékozódni arról, mi is történik velem. Olvasok innen -onnan, aminek van előnye és hátránya is. De semmiképp nem szeretnék okoskodónak tűnni. A kérdésem az lenne, hogy szükségesnek tartanak-e ehhez egyéb kivizsgálást is. Elegendő ez a kiváltó ok megállapításához, mert ez nem csak tüneti kezelés?

Üdvözlettel: Varga Judit
Kedves Judit!
A Hasimoto betegség autoimmun eredetű, mely pajzsmirigy alulműködést okozhat. Az immunrendszert nem tudjuk gyógyítani, de a következményt, az alulműködést igan. Ezért kell szedni a pajzsmirigy hormont.
Normoxil: szelén van benn, mely jó a Hashimotonak és inozitol, mely jó a petefészeknek.
Tisztelt Szakértő!

A 2017.03.09.-én végzett laborvizsgálat eredménye:
TSH 8,1 mIU/l
Szabad T4 10,20 pmol/L
Szabad T3 4,98 pmol/L

(LDL koleszterin 4,21 mmol/l)

Ez alapján Euthyrox tabletta szedését kell elkezdenem a háziorvosom szerint.

A kérdésem az lenne, hogy nem lenne szükséges valamilyen további vizsgálat? Esetleg ok kiderítése?

Számos tünetem, betegségem van (magas vérnyomás, pánikbetegség, székrekedés, hízás, hajhullás, alvászavar, stb.), amire háziorvosom azt mondta, "ez a mértékű hormon hiány nagyon kevéssé valószínű, hogy felelőssé tehető lenne a tüneteket illetően"

Ultrahang 2016.03.17.-én volt utoljára:
A pajzsmirigy mindkét lebenyének nagysága szabályos.
Az isthmus rendes vastagságú.
Mk. lebeny inhomogén, számos 2-5 mm-es echoszegény területtel tarkított, a vascularisatio megtartott.
A nyaki erek mentén, submandibularisan számos, helyenként conflualó 10-20 mm-es szabályos szerkezetű nycsomók láthatók.
Bal oldalon submandibularisan 10 mm körüli nycsomókból álló coglomeratum látható.
A nyakon kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható.

Ez az ultrahang lelet mutat valami eltérést? További teendőt nem igényel?

Rendeződhet valaha ez a betegség, vagy innentől fogva életem végéig hormon pótlásra szorulok majd? (54 éves vagyok).

Várom válaszát, köszönettel.

Kedves Márta!
Egyetértek a háziorvos kollégával, szedje az Euthyroxot.
Ok kiderítése: már a leírt betegségek önmagukban is bánthatják a pajzsmirigyet, de persze meg lehet nézni az Anti TPO szintet, azonban a kezelést nem befolyásolja, akkor is hormonszedés javasolt.
Tisztelt Doktor Úr/Nő!
A lányom évek óta küzd hajhullással, már minden létező orvosnál jártunk (nőgyógyász, endokrinológus, fogászat, gégészet stb) mégsem találtunk megoldást a problémára. A bőre is problémás és tavaly PCOS-t diagnosztizáltak nála. Az idei januári kontroll rendben talált mindent, eltűntek a ciszták. A hajhullás is beállt egy normál szintre, megállt, de márciusban - és ez menetrendszerű - előjön. Végleges megoldást szeretnék, mert valami okának kell lennie, hogy hullik a haja. Kérem szives javaslatukat kihez fordulhatnék még?
Üdvözlettel Majoros Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
A tavaszi hajhullás erősödése valahol érthető, azonban engem nyugtalanít a Pcos. Attól, hogy nincs ciszta, ami persze jó, nem biztos, hogy hormonálisan is egyensúlyba jött.
Ez a Pcos is lehet a tartós hajhullás oka!
Megnèzném a férfi-női hormonokat!
Tisztelt Szakértő!

2017.01.30.-án voltam vérvételen.
Akkor a TSH 10,5 mU/l;
FT-4 10,8 pmol/l
FT-3 6,4 pmol/l
anti-TPO 941 U/ml volt.
Voltam endokrinológusnál és mivel enyhe inzulinrezisztenciát is megállapított mellette, így 120 g CH diétát javasolt, valamint a pajzsmirigy alulműködésre 1 hétig 37,5 ug, majd tartósan 75 ug Letroxot írt fel, melyet reggel éhgyomorra szedek.
A 3 hónap lejárta után az eredmények a következőképpen alakultak:
TSH 0,04 mU/l
FT-4 25,4 pmol/l
Még nem jutottam el az endokrinológushoz (ultrahangra szintén), de szeretném tudni, hogy ezek az eredmények mit jelentenek. Túl sok lenne a gyógyszer? Babát szeretnénk, és még mindig nem jön össze sajnos, gondolom ezek az eredmények még nem megfelelőek a teherbeeséshez. Köszönettel: Kisné Túri Andrea
Kedves Andrea!
Szerintem igen, túl sok a Letrox és túl kevés a szénhidrát. Előbbi adagját csökkenteni, utóbbit 140-150 grammra emelni javasolom. Beszéljen az endokrinológusával!
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Jelenleg pajzsmirigy alulműködésre 1-szer 25 mikrogram Syntroxine-t szedek, jódot, szelént, és D-vitamin hiányra 1000mikrogram D-vitamint, A vitamint 20-25 cseppet kell naponta.
Kiderült azonban, hogy kisbabát várok és az lenne a kérdésem, hogy szedhetem így ezeket tovább, vagy a baba miatt szükséges lesz emelni az adagot a Syntoxine-ból, Szelénből, jódból, illetve az A vitamint csökkenteni(nehogy ártsak vele a babának)
Köszönettel:
Edit
Kedves Edit! Kell friss TSH, FT4,FT3 és D- vitamin szint mérése!
A vitamint most felfüggeszteném, a jódot is, a többi mehet egyelőre, majd az eredménytől függ, hogy kell-e emelni

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK