Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Tisztelt Doktor Úr/Nő!

2008 óta ismert a pajzsmirigy alulműködésem. Évek óta 100 mg L-thyroxint szedek. Emellett a gyógyszeradag mellett 1 körüli TSH értékeim voltak. Lombik program előtt állunk. A nőgyógyász tanácsára Inofolic-ot kezdtem el szedni. A lombikprogramhoz szükséges vizsgálatoknál kiderült, hogy a TSH értékem felment 3, 27-re. Kb. 2 hónapos eltéréssel az orvos tanácsára újra megnézettem a TSH-t, ami ekkor 2, 449 lett. Az L-thyroxint változatlanul 100 mg-os adagban szedem.
Lehetséges, hogy az Inofolic okozta ezt a változást vagy más állhat a háttérben.

Válaszukat köszönöm.
Kedves Hajnalka!

Az L-Thyroxin adagjának emelése szükséges ameddig 0,5-1 mIU/L közötti TSH értéke lesz ismét, hogy sikeres legyen a teherbe esés. Az L-Thyroxin és Inofolic bevétele között 2 óra időtartam teljen el.
(Autoimmun eredetű vagy primer hypothyreosisa van?)

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.
Tisztelt Doktornő/ Doktor Úr !

12 évvel ezelőtt, a terhességem alatt kellett szednem Eutiroxot, mert egy picit magasnak találták a TSH-mat.
Kb. egy év után abbahagyatták velem a szedést, hogy működik az a pajzsmirigy ne szedjek fölöslegesen gyógyszert. Kb. 5 éve egy specialistánál jártam, azzal a tünettel, hogy a súlyom, ha nem diétázom állandóan , hamar az egekbe szökik és minden apró stresszre úgy bedagad a torkom, hogy megtudnék fulladni...
Akkor, azt a diagnózist kaptam, hogy igen, akut pajzsmirigy gyulladásom van, de még működik, szóval megint nem kaptam gyógyszert. De mind e-mellett szívritmus szabályozót kell szednem, magasabb a koleszterinem is és most már az ízületeim is teljesen tönkre mentek. Annyira kritikus már a helyzet, hogy egy kupakot nem tudok letekerni az üvegről, a térdeim olyan állapotban vannak, hogy se leguggolni se térdelni már régóta nem tudok, és két hete már ott tartottunk, hogy egy hét fekvésre ítéltek, mert nem bírtam menni sem.
Ezek után kértem (kihisztiztem) egy beutalót az endokrinológiára (teszem hozzá csendben , feleslegesen), mert az orvos annyit mondott, hogy menjek a reumára (42 évesen) vagy a fogászatra, mert a 6,551 TSH nem indokolja a problémáimat!!!! Addig erőszakoskodtam, hogy kaptam egy laborbeutalót és most itt "állok" egy magasabb 6,6 CRP és egy 584-es Anti TPO eredménnyel. Szeretnék némi iránymutatást kapni, hogyan és merre tovább illetve, hogy indokolt-e az aggodalmam???

Előre is megköszönöm válaszukat!

Tisztelettel: Torgyánné Bíró Szilvia
Tisztelt Torgyánné Bíró Szilvia!

Szükséges endokrinológus szakorvos, mert magasak a pajzsmirigy értékei,mind a 6 fölötti tsh,mind az a-tpo szintje. Pajzsmirigy gyulladása okoz reumatológiai,kardiológiai panaszokat és a többi panaszát is magyarázná. Természetesen ettől függetlenül teljes kivizsgálást javasolnék,hogy kizárják a kardiológiai eredetű elváltozásokat.
Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktornő / Doktor Úr !

A kisfiam egy éves koráig szopizott, azóta nyolc hónap telt el és újra van tejem, ha megnyomom a mellem.Csak a jobb mellemből amiből egyébként is szopizott. Elmúltam már negyven, sokszor fáj a fejem, szinte már migrénes ( ami eddig nem igen volt jellemző rám). A mensturáciom rendszeres. Remélem semmi gond velem, de nagyon várom a válaszát !

Köszönettel:

H.Rita
Tisztelt Horváth Rita!

Prolaktin szintet érdemes megnézetni,mert a túl magas hormonszint okozhat erős migrénes fejfájást és tejcsorgást.
Üdvözlettel:Nagy Anett
T.Doktornő!

A pajzsmirigy alulműködés összes tünetét produkálom.
Elmentem az itteni magán endokrinológiai szakrendelésre ahol egy vérvétel keretében D vitamint és TSH -t vizsgáltak, egyebet nem.
A D vitamin 104,1 nmol/ L a TSH 1,509 mUI/L lett.A doktornő szerint ezek a szintek normálisak és nincs szükség további vizsgálatra.Érdeklődnék hogy ennyi eredményből kiderül -e valóban valami? Vagy keressek egy másik rendelőt ahol kiterjettebb vizsgáltokat végeznek? A problémáim továbbra is fenn állnak, mind az állandó fáradtság,a hízás, menstruációs problémák, szív panaszok.Nem fogyasztok tésztákat,kenyérféléket, cukrot,egészségesen étkezem és sportolok, mégis folyamatosan hízom,és az anyagcserém is borzasztóan lassú.A két mért értékből kiderül hogy rendben vannak -e a hormonjaim?

Köszönettel
Tóth Ildikó
Tisztelt Tóth Ildikó!

Érdemes lenne megnézni még az a-tpo, t3, t4 szinteket illetve ha nem történt inzulin rezisztencia vizsgálat, akkor még egy 3p terhelés a panaszai alapján.
Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktornő.
32 éves nő vagyok, inzulinrezisztenciám van. Azt szeretném kérdezni, hogy az egyik filteres gyümölcstea összetevői között szerepel a maltodextrin. Ez fogyasztható inzulinrezisztenciával?
Előre is köszönöm.
Igen, fogyasztható

Koppány Viktória dr.
Kedves Doktor Úr/Nő!

PCO-t diagnosztizáltak nálam, voltam már cukorterhelésen, ami jó lett, viszont a tesztoszteron szintem magasabb, mint kellene, erre kaptam Diane fogamzásgátlót, és a kérdésem az lenne, hogy ha a cukrommal nincs baj, akkor is érdemes endokrinológushoz menni? Valamint mennyi idő alatt hat annyira ez a Diane, hogy utána baba lehessen?

Köszönöm
Tisztelt Ildi!

Cukorszint mellett érdemes az inzulin szinteket is megnézetni.
Üdvözlettel:Nagy Anett
Üdvözlöm! A kérdésem, hogy 3 évig szedtem fogamzásgátló tablettát, amelyet fel éve hagytam abba, 24 éves vagyok. Azota a ciklusom rendszeres, de kb félidőben minden hónapban vérzek. Nem csak nehány csepp, inkabb, mint egy gyenge menstruacio es 3-4 napig tart. Aztán a menstruacio elott nehány napig barnazok. Egyrészt nagyon kellemetlen, másrészt aggódom, hogy problémára utal a babatervezés elott. Nőgyógyásznal voltam, szerinte teljesen normális, de nekem elotte soha nem volt ilyenem, illetve nem is gondolom, hogy ez normális lenne hosszutavon. Válaszát előre is koszonom!
Tisztelt Bianka!

Célszerű lenne a ciklus 21. napján végeztetni egy prolaktin,progeszteron mérést.

Üdvözlettel:Nagy Anett
Tisztelt Doktor Úr!

Kisbabát tervezünk a párommal, emiatt egy teljes nőgyógyászati kivizsgáláson vettem részt. Mellemet megvizsgálva, szürkéskékes folyadék távozott mindkét mellemből. Emiatt mell uh-ra küldtek, ahol kiderült, hogy a bal mellem cisztákkal van tele. Kontroll fél év múlva. Illetve voltam 21-es napos vérvételen, ahol a TSH eredményem: 2,93 lett. A vérvétel többi eredménye kb. 8hét múlva lesz meg.
A kérdésem az lenne, hogy ez az eredmény utalhat pajzsmirigy betegségre? Illetve, hogyha a 21napos vérvételen már terhes voltam, igaz csak 3hetes, az okozhathat ekkora TSH eredményt? Úgy tudom, hogy a normális érték 1 körül mozog!

Köszönöm segítségét:
Nelli
Kedves Nelli!
A TSH jó, nem az a gond.
Prolaktin nevű hormont kell nézni és kezelni kell az emlő váladékozást!

Koppány Viktória dr.
Tisztelt Doktornő/Doktor úr!

Két és fél éve prolaktintermelő hipofízis adenómát diagnosztizáltak nálam, melyre egy évig Bromocriptint, egy évig Norprolacot szedtem, most fél éve pedig kabergolin hatóanyagú Dostinexet (heti 3xfél szem 0,5 mg) szedek. Az lenne a kérdésem, Ön szerint a várandósság hányadik hetéig tanácsos folytatnom a gyógyszer szedését?

Válaszát előre is köszönöm,
D. Szabina
12.hetéig

Koppány Viktória dr.
Tisztelt Doktor nő/úr!
2014-ben diagnosztizáltak nálam pajzsmirigy betegséget.Mikor először elküldött a háziorvosom laborba a tsh értékem 24.630 volt.Azonnal pajzsmirigy szakrendelésre küldött,ott felirtak nekem Letrox tablettát,amit 50 mikorgrammal kezdtem,az első héten napi fél szem,aztán a második héttől napi egy szem.Fél év múlva kellett újra vissza mennem,addigra a tsh értékem lecsökkent 9.630-ra. A doktor úr megemelte a gyógyszerem,75 mikrogrammra,fél év múlva újra kontroll,akkor a laborom teljesen tökéletes volt.A tsh értékem 3.480 volt.Innentől egy év múlva kellett mennem újra kontrollra,maradt a 75 mikrogramm napi egy szedése! Az újabb kontrollra múlthéten került sor,egy év elteltével,a tsh értékem sajnos újra magas lett,8.610.. Meg lett emelve a gyógyszerem 100 mikrogrammra.Napi egy szemmel kell szednem.Ezt most kezdtem el szombattól szedem a 100-at!A kérdésem az lenne,hogy mi válthatja ki,hogy a tsh érétk igy megemelkedik,folyamatos gyógyszeres kezelés mellett? És még annyi kérdésem lenne,hogy mikor magas a tsh szint,akkor a pajzsmirigy alul vagy felül működik? Mert nekem azt mondták,hogy alul,de ehez képest 42 kg vagyok! Sajnos eléggé aggódom,és szeretnék valami más alternatívát,mert nem látom,hogy a gyógyszeres kezelés segitene! Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:Koren Mónika



Kedves Koren Mónika!

A magas TSH értéke alul működő pajzsmirigyre utal.
Az Ön által elküldött információkban nem találtam utalást arra, hogy milyen eredetű a pajzsmirigy betegsége. Primer hypothyreosis? Autoimmun eredet?
A hormonok szintjének ingadozása biztosítja a szervezet stabilitását, ez önmagában nem jelent bajt.
Az Ön által elküldött laboratóriumi eredmények alapján a pajzsmirigye soha nem volt teljesen stabilan jól működő állapotban, vagy nincs meggyőző információnk a stabilitásáról. Kevés Ön esetében az évente ellenőrzött TSH, 3 havonta javaslom az ellenőrzését, még jó érték esetén is.
A gyógyszer szedését indokoltnak tartom, sajnos nincs rá egyéb hatékony alternatíva.
Jó lenne tudni, autoimmun eredet kizárható-e, mert kicsit módosítja a kezelést.

Üdvözlettel,
Polyák Annamária Dr.

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK