Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Kedves Doktor Úr!

28 éves nő vagyok, családtervezés előtt állok, a tanácsát szeretném kikérni. Friss hormonképem van, ezzel kapcsolatban lennének kérdéseim, hogy ezek milyen eredménynek számítanak.
PCOS miatt endokrinológushoz mentem, enyhe IR-em is volt tavaly, újabb terhelésre jövő héten megyek. Bízom benne, hogy javult valamelyest, hisz teljes mértékben betartom a diétát és sportolok már másfél éve.

A hormoneredményem azonban szerintem nem tipikus PCOS eredmény (pl. LH-FSH arány nálam pont a fordítottja).

3. napi eredmény:

TSH 1,090 mIU/L (0,400-4,00)

szabad T4 13,07 pmol/L (7,75-15,21)

szabad T3 3,94 pmol/L (3,80-6,00)

anti-TPO 6,9 U/ml (0,0-9,0)

LH 5,07 (2,12-10,89)

FSH 9,31 (3,85-8,78)

Prolaktin 281,3 mIU/L (70,8-566,5)

Ösztradiol 223,2 pmol/L (99,1-447,9)

progeszteron 4,0 nmol/L (0,98-4,83)

tesztoszteron 1,4 nmol/L (0,4-2,6)

DHEA-szulfát 8,75 umol/L (0,49-10,61)

21. napi eredmény:

ösztradiol 706,2 pmol/L

progeszteron 51,5 nmol/L

23. napi eredmény:

ösztradiol 995,5

progeszteron 77,2

Az ösztrogént és a progeszteront is nagyon magasnak találom,a progeszteron határérték 59,2 a luteális fázisban. Feltételezhető nálam ösztrogéndominancia? A ciklus közi barnázásomra, a mellemben lévő cisztákra és fibroadenomára is választ adna ez. Ön szerint ezt mivel lehetne kezelni? Progeszteronkrémet nem szívesen használnék, mert a progeszteron értékem eléggé magas. Vagy lehet nem is a peteérés miatt magas az értékem?

A magas FSH értékem miatt is aggódok.

Ön szerint kezelhető a problémám és akár természetes úton is teherbe eshetek ezekkel az eredményekkel?

Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Anett
Kedves Anett!
A hormonleletek alapján nem látom akadályát a teherbeesésnek. Peteérés is volt. PCOS sem gyanús. Pajzsmirigy, agyalapi mirigy is rendben.
Vércukorterhelést, ezen belül is inzulin rezisztencia vizsgálatot javasolok még.

Dr.Koppány Viktória

Hírek

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Erős szívdobogásérzés és magas vérnyomás? Mellékvesebetegség, Conn-szindróma tünete is lehet

Amikor izomgyengeséget, fokozott szomjúságot, magas vérnyomást, erős szívdobogást tapasztal valaki magán, szinte biztosan nem gondol először a mellékvesére, mint a tünetek forrására. Először nem is kell erre gondolni, de előfordul, hogy a mellékvesét érintő kórkép - régi nevén Conn-szindróma, manapság inkább primer aldosteronismusnak nevezik - okozza a panaszokat. A diagnózis felállításának lépéseiről és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Molnár Jeannette, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus, diabetológus.   

További részletek
Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK