Pajzsmirigy anatómia és pajzsmirigy élettan: a pajzsmirigy a pajzsporc előtt, annak két oldalán, a nyakon található. Nőkben maximálisan 18 cm3, férfiakban 25 cm3 térfogatú. Anatómiailag fontos, hogy a mirigyállományában szigetszerűen helyezkedik el a négy darab mellékpajzsmirigy. A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza, ami pedig az agy (hypothalamus) irányítása alatt áll.
A pajzsmirigy élettani feladata a pajzsmirigy hormon termelése. A pajzsmirigy hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben. Szinte nincs olyan szerv, ami funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon. Termelődése szükséges az élethez. Ugyanakkor túltermelődése életveszély állapotot, sőt halált is eredményezhet.
Legújabb vizsgálatok szerint a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban nézve az alulműködés 4,4%-ban, a túlzott működése 1,4%-ban fordul elő. Sok esetben nem kerül időben diganosztizálásra a probléma, mert a tünetei sokszor enyhék, nehezen felismerhetőek.
A Prima Medica Szakmai Napok keretein belül 2018. április 28-án került megrendezésre a pajzsmirigy betegségeire fókuszáló rendezvény, mely „A pajzsmirigy működészavarai, diagnosztikája, kezelése” címet viselte. Az akkreditált szakmai továbbképzés rengeteg embert vonzott, hiszen Magyarországon igen sok embert érint, így a szakembereknek kiemelten fontos, hogy hozzájuthassanak a betegséggel kapcsolatos pontos és friss információkhoz, eredményekhez, vizsgálati módszerekhez.Kapcsolódó cikkünk
A pajzsmirigy működészavarai, diagnosztikája, kezelése- Prima Medica szakmai nap
A gombóc érzete a torokban utalhat a pajzsmirigy betegségekre, de lehet fül-orr-gégészeti probléma jele is. A pajzsmirigy betegség jeleiről bővebben itt olvashat.
Tünetek:
Pajzsmirigy túlműködés további tünetei: meleg, nedves bőr, vékony haj.
Tünetek:
Pajzsmirigy alulműködés további tünetei: száraz, hideg bőr, töredező haj, alacsony szívfrekvencia, tompult reflexek, ödéma.
Strúmának nevezzük a pajzsmirigy megnagyobbodását. A pajzsmirigy megnagyobbodás - strúma leggyakoribb oka a jódhiány, de hátterében állhat M. Basedow, daganat, pajzsmirigy-gyulladás. A pajzsmirigy megnagyobbodás lehet diffúz vagy csomós. Utóbbi esetben egyszeres csomó igen gyakran daganatot jelent, míg a többszörös csomó inkább adenomát.
Egyedi pajzsmirigy ciszták vagy spontán, vagy valamilyen trauma miatt bevérzést követően alakulnak ki. Többszörös ciszták általában göbös pajzsmirigy betegségnél (strúma nodosa) alakul ki.
A pajzsmirigyben sokszor találnak göböket, és ez a betegekben riadalmat kelthet. Pedig a göbök túlnyomó többsége ártalmatlan, kis részük csak az, amelyik szövettani vizsgálattal rosszindulatúnak bizonyul. A göb képződés annál gyakoribb, minél idősebb valaki és a lakóhely jódellátottsága is befolyásolja a folyamatot.
A göbök megjelenése jelezhet pajzsmirigy túlműködést is.
Pajzsmirigy daganatok legtöbbször tünetmentesek. Tünetek lehetnek a nyak megnagyobbodása, esetleg a pajzsmirigy túlműködése miatti panaszok. A pajzsmirigy daganat kezelése műtét, valamint kiegészítő radiojód és gyógyszeres terápia.
A pajzsmirigy daganatok 5 éves túlélése fajtától függően 10-90% között változik.
További pajzsmirigy betegségekről itt olvashat.
Pajzsmirigy tünetek jelentkezésekor legáltalánosabb és legegyszerűbb diagnosztikus módszer a pajzsmirigy működésének megítélésére a vérvétel. A vérből könnyen megállapítható a vérben lévő hormonok mennyisége, erre különböző labor paramétereket alkalmaznak. Ezen felül létezik még számos vizsgálati módszer is a minél pontosabb diagnózis felállítást segítendő.
Ezekről bővebben a ide kattintva olvashat.
Sebészi eljárás során a pajzsmirigy részleges vagy teljes eltávolítása. Pajzsmirigy daganat esetében szükséges a teljes pajzsmirigy eltávolítása, egyéb esetekben elégséges szokott lenni a részleges műtét.
Műtétet tehet szükségessé:
A pajzsmirigy műtét viszonylag egyszerű, rutin műtétnek tekinthető. Amire vigyázni kell műtét során: mellékpajzsmirigyekre, a pajzsmirigy környezetében futó fontos idegekre és erekre.
A műtét komplikációi lehetnek: a hangszalagok működését szabályozó idegszál sérülése miatti hangszalagbénulás, a mellékpajzsmirigyek véletlen eltávolítása miatti kálcium anyagcserezavar, utánvérzés, pajzsmirigy alulműködés. Amennyiben a pajzsmirigy betegség túlműködéssel jár, úgy a műtétet megelőzően hasznos a túlműködést gyógyszeresen elnyomni, csökkentve annak veszélyét, hogy a műtét során a pajzsmirigyből túlzott mennyiségű hormon szabaduljon fel.
Pajzsmirigy göböket már nem csak feltáró műtéttel tudnak az orvosok eltávolítani, létezik egy rádiófrekvenciás eljárás is, melynek során ambuláns keretek között altatás nélkül, de még is fájdalom nélkül tudják kezelni és megszüntetni a pajzsmirigy göböket.
Az eljárásról bővebben itt olvashat.
Radioaktív jóddal történő kezelés. A kezelés lényege, hogy a jódot, így a radioaktívat is a szervezetben kizárólag a pajzsmirigy veszi fel. A felvett radioaktív jód a sugárzása révén szétroncsolja a környezetében lévő szövetet – jelesül a pajzsmirigy szövetet. A kezelést csak fekvőbeteg intézetben, speciális előkészítést követően lehet megejteni. Eredményes lehet túlműködés, M. Basedow esetén, illetve bizonyos pajzsmirigy daganatok utókezeléseként.
A pajzsmirigy diéta elsődleges célja a pajzsmirigy feladatának - pajzsmirigy hormon termelésének - támogatása. A pajzsmirigybetegségek megelőzése és kezelése szempontjából fontos a pajzsmirigy hormontermelését támogató mikrotápanyagokban (pl. jód, szelén, vas, D-vitamin) és makrotápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott, változatos, ugyanakkor személyre szabott pajzsmirigyvédő étrend folytatása, ami segíti az egészséges testsúly fenntartását és támogatja az egészséges életmódot.
A pajzsmirigyvédő étrendről bővebben itt olvashat.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.
Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.