Pajzsmirigy

Pajzsmirigy

Szerző: dr. Babai László | Módosítva: 2023.08.23 09:13

Pajzsmirigy anatómia és pajzsmirigy élettan: a pajzsmirigy a pajzsporc előtt, annak két oldalán, a nyakon található. Nőkben maximálisan 18 cm3, férfiakban 25 cm3 térfogatú. Anatómiailag fontos, hogy a mirigyállományában szigetszerűen helyezkedik el a négy darab mellékpajzsmirigy. A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza, ami pedig az agy (hypothalamus) irányítása alatt áll.

A pajzsmirigy feladatapajzsmirigy problémák

A pajzsmirigy élettani feladata a pajzsmirigy hormon termelése. A pajzsmirigy hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben. Szinte nincs olyan szerv, ami funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon. Termelődése szükséges az élethez. Ugyanakkor túltermelődése életveszély állapotot, sőt halált is eredményezhet.

 

Pajzsmirigy problémák előfordulása

Legújabb vizsgálatok szerint a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban nézve az alulműködés 4,4%-ban, a túlzott működése 1,4%-ban fordul elő. Sok esetben nem kerül időben diganosztizálásra a probléma, mert a tünetei sokszor enyhék, nehezen felismerhetőek. 


Endokrinközpont szolgáltatásai pajzsmirigy betegségeinek gyógyítására

  • Endokrinológiai szakorvosi vizit a pajzsmirigy betegség kezelésére
  • Labor vizsgálatok a pajzsmirigy állapotának vizsgálatára
  • Labor vizsgálat a AntiTPO szint ellenőrzésére
  • Labor vizsgálat a TSH szint ellenőrzésére
  • Dietetikai szolgáltatás a pajzsmirigy betegség esetén
  • Holisztikus szemléletű endokrin gyógyítás
  • Pajzsmirigy ultrahang
  • Pajzsmirigy aspirációs citológia | mintavétel és szövettan

A pajzsmirigy betegség jelei

Kapcsolódó cikkünk

Elhízás és pajzsmirigybetegség - így lehet megszakítani az ördögi kört

Folyamatos vizsgálatok tárgya, hogy a túlsúly a pajzsmirigybetegségek egyik tünete vagy éppen az elhízás növeli-e a pajzsmirigy betegségek kialakulásának rizikóját. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista összefoglalja a tudnivalókat és ismerteti a testsúlycsökkentés lehetőségeit pajzsmirigy alulműködés esetén.

Számos tünet utalhat problémára a pajzsmirigy működéssel kapcsolatba, de a leginkább jellemzőbbek az alábbiak:

  1. fáradtság vagy álmatlanság
  2. súly-változások
  3. hangulati ingadozások, koncetntárciós zavar
  4. magas koleszterinszint
  5. családi öröklött pajzsmirigy betegség
  6. menstruációs és termékenységi problémák
  7. bélpanaszok
  8. haj és bőrproblémák
  9. nyakfeszülés
  10. izom- és ízületi fájdalmak

 

Gombócérzet a torokban

A gombóc érzete a torokban utalhat a pajzsmirigy betegségekre, de lehet fül-orr-gégészeti probléma jele is. A pajzsmirigy betegség jeleiről bővebben itt olvashat.

 

Pajzsmirigy betegségek fajtái:

Pajzsmirigy túlműködés 

Tünetek:

  • szapora szívverés
  • idegesség
  • álmatlanság
  • hasmenés
  • jelentős étkezés melletti fogyás
  • csökkent melegtűrés
  • fokozott izzadás
  • remegés
  • menstruációs zavarok

 

Pajzsmirigy túlműködés további tünetei: meleg, nedves bőr, vékony haj.

 

Pajzsmirigy alulműködés 

 Tünetek:

  • álmosság
  • székrekedés
  • hízás
  • depresszió
  • hidegintolerancia
  • menstruációs zavarok

 

Pajzsmirigy alulműködés további tünetei: száraz, hideg bőr, töredező haj, alacsony szívfrekvencia, tompult reflexek, ödéma.

 

Strúma

Strúmának nevezzük a pajzsmirigy megnagyobbodását. A pajzsmirigy megnagyobbodás - strúma leggyakoribb oka a jódhiány, de hátterében állhat M. Basedow, daganat, pajzsmirigy-gyulladás. A pajzsmirigy megnagyobbodás lehet diffúz vagy csomós. Utóbbi esetben egyszeres csomó igen gyakran daganatot jelent, míg a többszörös csomó inkább adenomát.

 

Pajzsmirigy ciszták


Egyedi pajzsmirigy ciszták vagy spontán, vagy valamilyen trauma miatt bevérzést követően alakulnak ki. Többszörös ciszták általában göbös pajzsmirigy betegségnél (strúma nodosa) alakul ki.

 

Pajzsmirigy daganat

A pajzsmirigyben sokszor találnak göböket, és ez a betegekben riadalmat kelthet. Pedig a göbök túlnyomó többsége ártalmatlan, kis részük csak az, amelyik szövettani vizsgálattal rosszindulatúnak bizonyul. A göb képződés annál gyakoribb, minél idősebb valaki és a lakóhely jódellátottsága is befolyásolja a folyamatot.

A göbök megjelenése jelezhet pajzsmirigy túlműködést is.pajzsmirigy daganat

Pajzsmirigy daganatok legtöbbször tünetmentesek. Tünetek lehetnek a nyak megnagyobbodása, esetleg a pajzsmirigy túlműködése miatti panaszok. A pajzsmirigy daganat kezelése műtét, valamint kiegészítő radiojód és gyógyszeres terápia.

A pajzsmirigy daganatok 5 éves túlélése fajtától függően 10-90% között változik.

További pajzsmirigy betegségekről itt olvashat.

 

Pajzsmirigy betegségek diagnosztikája

Pajzsmirigy tünetek jelentkezésekor legáltalánosabb és legegyszerűbb diagnosztikus módszer a pajzsmirigy működésének megítélésére a vérvétel. A vérből könnyen megállapítható a vérben lévő hormonok mennyisége, erre különböző labor paramétereket alkalmaznak. Ezen felül létezik még számos vizsgálati módszer is a minél pontosabb diagnózis felállítást segítendő.

 

Ezekről bővebben a ide kattintva olvashat.

 

Pajzsmirigy betegségek kezelése

Műtétek

Sebészi eljárás során a pajzsmirigy részleges vagy teljes eltávolítása. Pajzsmirigy daganat esetében szükséges a teljes pajzsmirigy eltávolítása, egyéb esetekben elégséges szokott lenni a részleges műtét.

Műtétet tehet szükségessé: 

  • rosszindulatú pajzsmirigy daganat
  • bizonytalan eredményű aspirációs citológiai vizsgálat 
  • helyi szövődménnyel (pl. nyelőcső kompresszió) járó pajzsmirigy-megnagyobbodás 
  • gyógyszeres kezelés eredménytelensége

 

A pajzsmirigy műtét viszonylag egyszerű, rutin műtétnek tekinthető. Amire vigyázni kell műtét során: mellékpajzsmirigyekre, a pajzsmirigy környezetében futó fontos idegekre és erekre.

A műtét komplikációi lehetnek: a hangszalagok működését szabályozó idegszál sérülése miatti hangszalagbénulás, a mellékpajzsmirigyek véletlen eltávolítása miatti kálcium anyagcserezavar, utánvérzés, pajzsmirigy alulműködés. Amennyiben a pajzsmirigy betegség túlműködéssel jár, úgy a műtétet megelőzően hasznos a túlműködést gyógyszeresen elnyomni, csökkentve annak veszélyét, hogy a műtét során a pajzsmirigyből túlzott mennyiségű hormon szabaduljon fel.

Pajzsmirigy göböket már nem csak feltáró műtéttel tudnak az orvosok eltávolítani, létezik egy rádiófrekvenciás eljárás is, melynek során ambuláns keretek között altatás nélkül, de még is fájdalom nélkül tudják kezelni és megszüntetni a pajzsmirigy göböket.

Az eljárásról bővebben itt olvashat.

 

Radiojód kezelés

Radioaktív jóddal történő kezelés. A kezelés lényege, hogy a jódot, így a radioaktívat is a szervezetben kizárólag a pajzsmirigy veszi fel. A felvett radioaktív jód a sugárzása révén szétroncsolja a környezetében lévő szövetet – jelesül a pajzsmirigy szövetet. A kezelést csak fekvőbeteg intézetben, speciális előkészítést követően lehet megejteni. Eredményes lehet túlműködés, M. Basedow esetén, illetve bizonyos pajzsmirigy daganatok utókezeléseként.

 

Diéta

A pajzsmirigy diéta elsődleges célja a pajzsmirigy feladatának - pajzsmirigy hormon termelésének - támogatása. A pajzsmirigybetegségek megelőzése és kezelése szempontjából fontos a pajzsmirigy hormontermelését támogató mikrotápanyagokban (pl. jód, szelén, vas, D-vitamin) és makrotápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott, változatos, ugyanakkor személyre szabott pajzsmirigyvédő étrend folytatása, ami segíti az egészséges testsúly fenntartását és támogatja az egészséges életmódot.

A pajzsmirigyvédő étrendről bővebben itt olvashat. 

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK