Pajzsmirigy alulműködés

Pajzsmirigy alulműködés

Módosítva: 2024.07.04 11:07

Pajzsmirigy alulműködés (hypothyreosis) esetén elégtelen a pajzsmirigy hormonok termelődése és mennyisége. Mivel a pajzsmirigyhormonok szinte minden szervrendszerre hatással vannak, így a pajzsmirigy alulműködés tünetei is szerteágazóak, de a betegség súlyosságtól függően a tünetek is változhatnak. A pajzsmirigy alulműködés jól kezelhet hormonpótló terápia segítségével.

A pajzsmirigy alulműködés jelentése
A pajzsmirigy alulműködés okai
A pajzsmirigy alulműködés tünetei
A pajzsmirigy alulműködés kivizsgálása
A pajzsmirigy alulműködés kezelése
A pajzsmirigy alulműködés gondozása

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Endokrin Központban:

  • Endokrinológiai szakorvosi vizit a pajzsmirigy alulműködés kezelésére
  • Labor vizsgálatok a pajzsmirigy állapotának vizsgálatára
  • Labor vizsgálat az AntiTPO szint ellenőrzésére
  • Labor vizsgálat a TSH szint ellenőrzésére
  • Dietetikai szolgáltatás a pajzsmirigy betegség kezelésére
  • Holisztikus szemléletű endokrin gyógyítás
  • Pajzsmirigy ultrahang
  • Pajzsmirigy aspirációs citológia | mintavétel és szövettan
  • Mozgásterápia

A pajzsmirigy alulműködés jelentése

A pajzsmirigy alulműködés (orvosi kifejezéssel hipotireózis) egy olyan állapotot jelent, amiben a pajzsmirigy nem termel elegendő mennyiségű pajzsmirigyhormont. A pajzsmirigy a nyak elején található kis méretű, pillangó alakú szerv. Fő feladata az anyagcsere szabályozása, amit a T3 és T4 hormonok felszabadításán keresztül hajt végre. A pajzsmirigy hormonok kontrollálják, hogy mennyi energiát használjanak fel a sejtek, ezáltal többek között szabályozzák az anyagcserét, a testhőmérsékletet és a szívritmust. A pajzsmirigy optimális működésekor folyamatosan termeli és felszabadítja a pajzsmirigy hormonokat. A szervezetben egy nagyon finom, visszacsatoláson alapuló egyensúlyi rendszer áll fent, ami szabályozza a hormonok mennyiségét. Minden hormonból káros ugyanis a túlzott vagy a túl kevés mennyiség. A pajzsmirigy hormonok mennyiségét a véráramban az agyalapi mirigy szabályozza. Ha az agyalapi mirigy pajzsmirigy hormon hiányt érez, pajzsmirigy-stimuláló hormont (TSH) kezd el termelni, amivel ráveszi a pajzsmirigyet a hormontermelésre. A pajzsmirigy így több hormont termel és kiegyenlítődik a hiány.

Vannak azonban bizonyos betegségek, amikor sérül ez a szabályozási rendszer és pajzsmirigy túlműködés vagy pajzsmirigy alulműködés jöhet létre. Mindkét állapotban a normálistól eltérő lesz a pajzsmirigy hormonok mennyisége a véráramban, ez a hormonális egyensúlyhiány pedig számos testi folyamatot érinthet. Érdemes tudni, hogy a pajzsmirigyhormonok központi szerepet játszanak az anyagcsere szabályozásában, a növekedésben és az energiafelhasználásban, így hiányuk esetén ezek a testi funkciók is sérülnek. Mivel a pajzsmirigy hormonok szinte minden szervrendszer működésében szerepet játszanak, pajzsmirigy alulműködés esetén nagyon változatos és szerteágazó tünetek jelenhetnek meg. A pajzsmirigy alulműködés tünetei a lelassult anyagcserében a legszembetűnőbbek. Példaként említhetjük a következő tüneteket: fáradtság, hidegérzékenység, súlygyarapodás, száraz bőr vagy hajhullás.

A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb oka egy autoimmun betegség, a Hashimoto-thyreoiditis. Ebben a betegségben a szervezet immunrendszere tévesen megtámadja a pajzsmirigyet. A pajzsmirigy alulműködés izotópkezelése után, vagy a pajzsmirigy eltávolítása után is létrejöhet, valamint bizonyos gyógyszerek hatásai miatt.

A pajzsmirigy alulműködés diagnózisa vérvételt követően mondható ki, amiben a pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) szintjét, valamint a pajzsmirigyserkentő hormon (TSH) szintjét mérik. A kezelés általában pajzsmirigyhormon-pótlással, leggyakrabban levotiroxinnal történik. A pajzsmirigy alulműködés kezelése kiemelten fontos, mert kezeletlenül igencsak komoly egészségügyi problémákhoz vezethet a betegség. Kialakulhatnak például szívbetegségek, meddőség vagy súlyosabb esetekben myxödéma, ami egy életveszélyes állapot.

Kapcsolódó cikkünk

Mit mutat meg a pajzsmirigy ellenes antitest?

Pajzsmirigy alul-és túlműködés, Hashimoto-betegség, Grawes-Basedow kór, terhesség utáni pajzsmirigy gyulladás. Csak néhány rendellenesség, amelyeknek közük van az antithyreoidea antitestekhez. Dr. Bérczy Juditot, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusát kérdeztük.

 

A pajzsmirigy alulműködés okai

A pajzsmirigy alulműködés hátterében számos ok állhat. Elkülönítjük közvetlenül a pajzsmirigyet (elsődleges ok) és a pajzsmirigy szabályozó rendszerét, az agyalapi mirigyet (másodlagos ok) érintő okokat. A pajzsmirigy alulműködés elsődleges okai sokkal gyakoribbak, és azon belül is a leggyakoribb a Hashimoto-kór nevű autoimmun betegség. A Hashimoto betegségben a szervezet immunrendszere megtámadja és károsítja a pajzsmirigyet. Ez megakadályozza, hogy a pajzsmirigy elegendő pajzsmirigy hormont termeljen. A pajzsmirigy alulműködés oka veleszületett genetikai elérés is lehet, bár ez nagyon ritkán fordul elő. A csecsemőket ezirányú szűrésnek is alávetik mivel a betegség idegrendszeri károsodást okozhat. Pajzsmirigy alulműködés a pajzsmirigy idült gyulladásától is kialakulhat. Előfordulása átlagosan 60 éves korban történik. A betegség felismerése gyakran már csak a pajzsmirigy alulműködés fázisában történik meg. A pajzsmirigy daganat miatti pajzsmirigy eltávolításkor, valamint izotóp kezelés után mindig kialakul a pajzsmirigy alulműködés és következetes hormonhiány. Egyes gyógyszerek szedése esetén is ismeretes a pajzsmirigy alulműködés kialakulása, valamint a jódhiány is ide vezethet. Jód szükséges ugyanis a pajzsmirigy hormonok előállításához. Ritkán látunk jódhiány okozta pajzsmirigy alulműködést (golyva) Magyarországon, a jód pótlását ugyanis az étkezési só jódozásával oldják meg.

A pajzsmirigy alulműködés ritka oka az agyalapi mirigy megbetegedése is lehet, ezt nevezzük másodlagos oknak. Ha az agyalapi mirigy működésében keletkezik zavar, az nem tud pajzsmirigy-stimuláló hormont (TSH) küldeni a pajzsmirigynek, hogy kiegyensúlyozza a pajzsmirigyhormonok szintjét. Ez előfordulhat például az agyalapi mirigyet érintő daganat, vagy az agyalap mirigy vérellátási zavarának következtében.

A pajzsmirigy alulműködés tünetei

Ahogy már korábban is említettük, a pajzsmirigy alulműködés változatos és egész teste ható tüneteket okozhat. A pajzsmirigy alulműködés tünetei eltérő időben és erősséggel jelennek meg a betegek között. Pajzsmirigy alulműködés esetén az alábbi tünetek alakulnak ki:Pajzsmirigy alulműködés

  • gyengeség és fáradékonyság
  • állandó fáradtságérzet
  • rossz közérzet
  • depresszió
  • idegesség, ingerlékenység vagy álmatlanság
  • koncentrálóképesség csökkenése, memóriazavarok
  • hangulatingadozások
  • bőr szárazság
  • hajhullás
  • testsúlynövekedés, megfelelő táplálkozás vagy elegendő testmozgás mellett is
  • székrekedés
  • izom- és ízületi fájdalmak
  • zsibbadás, főként a kézben
  • alacsony pulzus, lassú szívverés
  • magas koleszterinszint
  • hideg végtagok
  • nemi funkciók felborulása (pl.: menstruációs probléma, nemi vágy csökkenése)
  • vetélés

A pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálását nehezíti, hogy a betegség általános és olyan tüneteket okoz, amik önmagukban is gyakran jelentkeznek, akár betegség nélkül is. Egy-egy tünet fennállása önmagában még nem elég a pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálásához, gyanú esetén minden esetben szakorvoshoz kell fordulni a diagnózis felállítása érdekében!

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A pajzsmirigy alulműködés kivizsgálása

A pajzsmirigy alulműködés diagnózisa a vérből történő hormonszintek maghatározásával zajlik. Ennek során az agyalapi mirigy által termelt TSH, illetve a pajzsmirigy hormonok (fT3 és fT4) szintjét kell elsősorban meghatározni. Pajzsmirigy-alulműködésre a magas TSH szint, alacsony fT3 és fT4 szint utal, de arra mindképpen figyelni kell, hogy a TSH érték egyénenként (életkor szerint), sőt vizsgálatonként (napszakonként, évszakonként) is eltéréseket mutathat, ráadásul számos gyógyszer is befolyásolja az aktuális értéket. Éppen ezért a laborvizsgálat mellett ultrahang vizsgálatra is sok esetben sor kerül. Ha a pajzsmirigy megnagyobbodott, az fizikális vizsgálat során tapintható is lehet. Orvosa további vérvizsgálatokat is kérhet a pajzsmirigy alulműködés okának feltárásához, például, hogy azonosítsa a Hashimoto-kór okozta antitesteket a vérben.

A pajzsmirigy alulműködés kezelése

A pajzsmirigy alulműködés kezelése elsősorban hormonpótlással történik. A kezelés során a pajzsmirigy hormon adagot személyre szabottan állítja be az endokrinológus szakorvos. Azt a hormonmennyiséget kell pótolni, amit a pajzsmirigy már nem tud megtermelni, éppen ezért egyénileg változik, hogy mekkora adagra van szükség. A pajzsmirigy alulműködés kezelésében az egyik általánosan használt gyógyszer a levotiroxin. A szükséges gyógyszeradag az idő múlásával is változhat, például súlygyarapodás vagy fogyás miatt szükség lehet az adag módosítására. Tehát a pajzsmirigy hormon szinteket a páciens egész életében ellenőrizni kell, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a gyógyszeres kezelés megfelelően működik. A TSH szint rendszeres követése szolgáltat információt a kezelés eredményességéről, illetve a gyógyszer mennyiség szükség szerinti módosításáról.

A pajzsmirigy alulműködés kezelésében nagy szerepet játszik a megfelelő, személyre szabott étrend követése is. Pajzsmirigy alulműködés esetén fontos ugyanis a megfelelő mennyiségű jód fogyasztása, ami a pajzsmirigy hormonok szintéziséhez szükséges. A nyugati étrendben a legtöbb élelmiszer tartalmaz jódot, így nem kell aggódnia az étrendje miatt. Ha alacsony a pajzsmirigy hormon szintje, a jódban gazdag élelmiszerek fogyasztása segíthet a hormonszint növelésében, azonban óvatosan kell bánni vele, mert a túl sok jód gátolhatja a pajzsmirigyet! Így csak akkor kezdjen jódtartalmú ételek fogyasztásába, ha azt az orvos javasolja vagy ő írja fel a gyógyszeres kezelést. Ne próbáljon ki semmilyen új diétát anélkül, hogy előbb ne beszélne vele. A magas jódtartalmú élelmiszerek közé tartoznak a következők:

  • Tojás
  • Tejtermékek
  • Hús, baromfi és tenger gyümölcsei
  • Ehető tengeri algák
  • Jódozott só

Tudjon meg többet a pajzsmirigy alulműködés kezeléséről ide kattintva.

A pajzsmirigy alulműködés gondozása

A pajzsmirigy alulműködés egy élethosszig tartó, krónikus állapot. Jelenleg oki terápia nem létezik, és véglegesen nem gyógyítható a betegség. a jó hír viszont, hogy a pajzsmirigy alulműködés tünetei kiválóan kezelhetőek a hormonok pótlásával. A pajzsmirigy alulműködés megfelelő szakorvosi kontroll és kezelés mellett tünetmentessé tehető, és teljes életet lehet élni vele! Kezelt betegség esetén a kórkép nem befolyásolja sem az életkilátásokat, sem az életminőséget. A sikeres kezeléshez azonban szükségesek a rendszeres szakorvosi kontrollvizsgálatok, a TSH és a pajzsmirigyhormonok szintjének rendszeres ellenőrzése a vérből, a gyógyszer adag időnkénti, szükség szerinti módosítása, valamint az egészséges életmód. Aki odafigyel ezekre, és az orvossal együtt rendszeresen átbeszélik, újraértékelik a terápiát, azoknak teljes, minőségi élete lehet a pajzsmirigy alulműködés mellett is. A pajzsmirigy alulműködés egy meglehetősen gyakori betegség, így sok sorstársat lehet találni betegcsoportokban. A sorstársakkal való beszélgetés érzelmi és mentális támogatást nyújthat.   

Téma szakértői

Dr. Molnár Jeannette

Dr. Molnár Jeannette

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK