A pajzsmirigy alulműködés, vagy más néven hipot ireózis a pajzsmirigy hormon csökkent működését jelenti. A betegségnek ismert súlyos és kevésbé súlyos tüneteket okozó formája is, és a szükséges hormonpótlás is eltérő mennyiségben lehet szükséges az érintettek esetében.
Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.
A pajzsmirigy- alulműködés gyógyítása nem ismert jelenleg az orvostudományban, így egy élethosszig tartó terápiára van szüksége az érintetteknek. Vannak azonban kivételes esetek, amikor egy pajzsmirigy betegségben szenvedő betegnél a pajzsmirigy funkció visszatér normális állapotba. Ilyen előfordulhat például a terhesség utáni thyreoiditisben szenvedők esetében.
A hipotoreózis egy élethosszig tartó együttműködést igényel a páciens részéről a kezelőorvossal, mert a pajzsmirigy állapotát folyamatosan szükséges kontrollálni, és a gyógyszer mennyiség is függ számos külső és belső tényezőtől.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A pajzsmirigyalulműködés kezelését a legtöbb esetben a személyre szabott hormonpótlás, a thyroxine (T4) hormon pótlása jelenti. A gyógyszer szedése helyettesíti azt a hormon mennyiséget, melyet a pajzsmirigy már nem képes megtermelni. Gyógyszeres kezelés beállítása járóbeteg ellátáson belül történik, a Budai Endokrinközpontban kiemelt figyelmet szentelünk a személyre szabott gyógyszer mennyiség beállítására, a holisztikus szemléletű kezelésre.
A szükséges pajzsmirigy gyógyszer mennyiségének a meghatározása a TSH szint mérésével történik 6-12 héttel a gyógyszer adagjának a változtatása után. Amennyiben túl kevésnek bizonyul az előírt gyógyszer mennyiség, akkor a TSH magasabb értéket fog mutatni az ideálisnál, és fordítva. A pajzsmirigy gyógyszer mennyiségének a dózis változtatása általában 25 mikrogrammos lépcsőkben történik. Amennyiben a gyógyszer mennyiség beállításra került, akkor is minden esetben szükséges a pajzsmirigy hormon értékeket legalább évente ellenőrizni.
Mivel a TSH értéket számos tényező befolyásolja, ezért mindig személyre szabottan kell értékelni a kapott laboreredményeket. Amennyiben úgy érzi, hogy olyan tünetei jelentek meg, melyek korábban nem voltak, régebbi tünetei erősödtek mindenképp forduljon kezelőorvosához, így a gyógyszer mennyiségének megfelelő beállítása érdekében! A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.Kapcsolódó cikkünk
Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni hízás miatt?
Számos tényező befolyásolja a pajzsmirigy gyógyszer hasznosulását, ezért érdemes körültekintőnek lenni a gyógyszer szedés során. Azon túl, hogy ne maradjon ki az előírt gyógyszer mennyiség bevitele, az alábbi fő tényezőket érdemes figyelembe venni a pajzsmirigy gyógyszer szedése során:
Egyes nyomelek is befolyásolják a pajzsirigy működését, ezek közül a legismertebb a jód és a szelén.
A pajzsmirigy hormonok alkotórésze a jód, a hormon képződésében nagyobb mennyiségben szükség van jód jelenlétére. Földrajzi területenként változó a jódellátottság, és Magyarország még mindig jódhiányos régiónak számít. Ez azt jelenti, hogy a nálunk megtalálható ivóvíz, illetve a megtermelt élelmiszerek nem tartalmaznak elegendő mennyiségű jódot. Kiemelkedő jód forrásnak számítanak az élelmiszerekben a tengeri hal, tengeri só, kagyló és a jódozott só, de természetesen számos alapanyagban megtalálható kisebb mennyiségben. Az esetleges jódpótlásról mindenképp szükséges pajzsmirigy alulműködés esetén endokrinológus szakorvossal egyezetni, mert fokozhatja a túlzott bevitele az autoimmun pajzsmririgy problémák előfordulásának gyakoriságát.
Ismerjen meg több részletet a jód szerepével kapcsolatban ide kattintva
Endokrinközpontban elérhető a vizsgálatok között a jód szintjének a mérése is 24 órás gyűjtött vizeletből. Ha szeretne megismerni a pontos jód beviteli szükségletét, érdeklődjön vizsgálatunkkal kapcsolatban a recepción!
A szelén egyrészt antioxidáns hatású enzim, emelett szerepe van aktív és inaktív pajzsmirigy hormonok szabályozásában is. Számos tanulmány igazolta, hogy egy szeléntartalmú enzimre (a jodotironin 5-dejodinázra) is szüjsége van a szervezetünknek a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. A szelén- és a jódhiány akár együtt is megjenehet, tünetei nagyon sokrétűek lehetnek. Pajzsmirigy betegségek esetén elsősorban az autoimmun pajzsmirigy-gyulladás esetén javasolt a szelén pótlás, de pontosan alkalmazásáról érdemes endokrinológussal egyeztetni. Általában napi 150- 200 mikrogramm pótlást javasolható indokolt esetben.
Tudjon meg többet a szelén szerepéről itt
A pajzsmirigy alulműködés kezelésében fontos szerepet játszik a szükséges ásványi anyagok étrendi bevitele, illetve a dietetikus segítségével összeállított személyre szabott pajzsmirigyvédő étrend követése.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be rendelésünkre!
Véleményeket Dr. Mutnéfalvy Zoltánról itt olvashat >>> Rendelés típusa: Rendelés helye: Mammut II. 5.em. Telefonszám: +36 70 431 9728 Téma szakértője
Dr. Mutnéfalvy Zoltán
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.