Pajzsmirigy alulműködés kezelése - EndokrinKözpont

Pajzsmirigy alulműködés kezelése - EndokrinKözpont

Módosítva: 2024.02.06 12:18

A pajzsmirigy alulműködés, vagy más néven hipot    ireózis a pajzsmirigy hormon csökkent működését jelenti. A betegségnek ismert súlyos és kevésbé súlyos tüneteket okozó formája is, és a szükséges hormonpótlás is eltérő mennyiségben lehet szükséges az érintettek esetében.

Online Bejelentkezés

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Mammut II. - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5.

Pajzsmirigy alulműködés kezelése

A pajzsmirigy- alulműködés gyógyítása nem ismert jelenleg az orvostudományban, így egy élethosszig tartó terápiára van szüksége az érintetteknek. Vannak azonban kivételes esetek, amikor egy pajzsmirigy betegségben szenvedő betegnél a pajzsmirigy funkció visszatér normális állapotba. Ilyen előfordulhat például a terhesség utáni thyreoiditisben szenvedők esetében. 

A hipotoreózis egy élethosszig tartó együttműködést igényel a páciens részéről a kezelőorvossal, mert a pajzsmirigy állapotát folyamatosan szükséges kontrollálni, és a gyógyszer mennyiség is függ számos külső és belső tényezőtől.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Pajzsmirigy alulműködés kezelése gyógyszerrel

A pajzsmirigyalulműködés kezelését a legtöbb esetben a személyre szabott hormonpótlás, a thyroxine (T4) hormon pótlása jelenti. A gyógyszer szedése helyettesíti azt a hormon mennyiséget, melyet a pajzsmirigy már nem képes megtermelni. Gyógyszeres kezelés beállítása járóbeteg ellátáson belül történik, a Budai Endokrinközpontban kiemelt figyelmet szentelünk a személyre szabott gyógyszer mennyiség beállítására, a holisztikus szemléletű kezelésre.

A szükséges pajzsmirigy gyógyszer mennyiségének a meghatározása a TSH szint mérésével történik 6-12 héttel a gyógyszer adagjának a változtatása után. Amennyiben túl kevésnek bizonyul az előírt gyógyszer mennyiség, akkor a TSH magasabb értéket fog mutatni az ideálisnál, és fordítva. A pajzsmirigy gyógyszer mennyiségének a dózis változtatása általában 25 mikrogrammos lépcsőkben történik. Amennyiben a gyógyszer mennyiség beállításra került, akkor is minden esetben szükséges a pajzsmirigy hormon értékeket legalább évente ellenőrizni.

TSH értéket számos tényező befolyásolja: 

  • életkor
  • adott földrajzi terület jódellátottsága
  • évszak
  • napszak
  • társbetegségek, pl: inzulinrezisztencia, cukorbetegség stb.
  • alkalmazott egyséb gyógyszerek
  • várandósság stb

Mivel a TSH értéket számos tényező befolyásolja, ezért mindig személyre szabottan kell értékelni a kapott laboreredményeket. Amennyiben úgy érzi, hogy olyan tünetei jelentek meg, melyek korábban nem voltak, régebbi tünetei erősödtek mindenképp forduljon kezelőorvosához, így a gyógyszer mennyiségének megfelelő beállítása érdekében!

Kapcsolódó cikkünk

Sehogy sem tudsz lefogyni? Ez lehet az oka

Az elhízás egyfajta krónikus gyulladást tart fenn a szervezetben, amely számos betegség rizikófaktora lehet. Emellett a gyulladás egy ördögi kör origója is, akadályozva a fogyást. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont orvosa elmondta, hogyan lehet visszafordítani a folyamatot.

Pajzsmirigy gyógyszer szedésének a legfontosabb szabályai:

Számos tényező befolyásolja a pajzsmirigy gyógyszer hasznosulását, ezért érdemes körültekintőnek lenni a gyógyszer szedés során. Azon túl, hogy ne maradjon ki az előírt gyógyszer mennyiség bevitele, az alábbi fő tényezőket érdemes figyelembe venni a pajzsmirigy gyógyszer szedése során:

  • reggeli előtt minimum fél órával, a kávé előtt pedig legalább egy órával vegye be a pajzsmirigy gyógyszert, lehetőleg vízzel
  • gyakori gyógyszer kölcsönhatások lehetnek, azért egyéb gyógyszereiről mindenképp konzultáljon kezelőorvosával
    • csökkentik a pajzsmirigyhormonok felszívódását pédául: vastabletták, savlekötők, kálcium-karbonátot tartalmazó készítmények
    • fokozzák a pajzsmirigyhormonok felszívódását például: szteroidok, vízhajtók, antidepresszánsok, gyulladáscsökkentők
  • más dózisra lehet szükség: terhesség, nagyobb súlyváltozás, évszakváltás során
  • egyes ételek is hatással lehetnek a gyógyszer felszívódására pl: pomelo, grapefruit

Pajzsmirigy alulműködés kezelése természetesen

Egyes nyomelek is befolyásolják a pajzsirigy működését, ezek közül a legismertebb a jód és a szelén.

Jód

jód, pajzsmirigy alulműködésA pajzsmirigy hormonok alkotórésze a jód, a hormon képződésében nagyobb mennyiségben szükség van jód jelenlétére. Földrajzi területenként változó a jódellátottság, és Magyarország még mindig jódhiányos régiónak számít. Ez azt jelenti, hogy a nálunk megtalálható ivóvíz, illetve a megtermelt élelmiszerek nem tartalmaznak elegendő mennyiségű jódot. Kiemelkedő jód forrásnak számítanak az élelmiszerekben a tengeri hal, tengeri só, kagyló és a jódozott só, de természetesen számos alapanyagban megtalálható kisebb mennyiségben. Az esetleges jódpótlásról mindenképp szükséges pajzsmirigy alulműködés esetén endokrinológus szakorvossal egyezetni, mert fokozhatja a túlzott bevitele az autoimmun pajzsmririgy problémák előfordulásának gyakoriságát. 

Ismerjen meg több részletet a jód szerepével kapcsolatban ide kattintva

Endokrinközpontban elérhető a vizsgálatok között a jód szintjének a mérése is 24 órás gyűjtött vizeletből. Ha szeretne megismerni a pontos jód beviteli szükségletét, érdeklődjön vizsgálatunkkal kapcsolatban a recepción!

Szelénszelén, pajzsmirigy alulműködés

A szelén egyrészt antioxidáns hatású enzim, emelett szerepe van aktív és inaktív pajzsmirigy hormonok szabályozásában is. Számos tanulmány igazolta, hogy egy szeléntartalmú enzimre (a jodotironin 5-dejodinázra) is szüjsége van a szervezetünknek a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. A szelén- és a jódhiány akár együtt is megjenehet, tünetei nagyon sokrétűek lehetnek. Pajzsmirigy betegségek esetén elsősorban az autoimmun pajzsmirigy-gyulladás esetén javasolt a szelén pótlás, de pontosan alkalmazásáról érdemes endokrinológussal egyeztetni. Általában napi 150- 200 mikrogramm pótlást javasolható indokolt esetben. 

Tudjon meg többet a szelén szerepéről itt

A pajzsmirigy alulműködés kezelésében fontos szerepet játszik a szükséges ásványi anyagok étrendi bevitele, illetve a dietetikus segítségével összeállított személyre szabott pajzsmirigyvédő étrend követése.

Téma szakértője

Hírek

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából

November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban. 

További részletek
Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Így függ össze az adiponektin szint az elhízással, cukorbetegséggel

Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK