A PCOS (policisztás ovárium szindróma) neve ellenére nemcsak a petefészkeket érinti. Valójában ez egy olyan betegség, ami a teljes női szervezetre hat, és a hormonális egyensúly felborulásával jár. A PCOS minden tizedik nőt érinti, és a vezető meddőségi okok között tartják számon.
Mit jelent a PCOS?
Milyen tüneteket okozhat a PCOS?
Hogyan alakul ki a PCOS?
Milyen szövődményekhez vezet a PCOS?
Hogyan vizsgálható ki a PCOS?
Hogyan kezelhető a PCOS?Jelentkezzen be policisztás ovárium szindróma kivizsgálásra és kezelésre az Endokrinközpontba!
A PCOS a policisztás ovárium szindróma rövidítése. Ezt magyarra úgy fordíthatnánk, hogy a petefészek sok tüszőjével járó betegség. A PCOS neve onnan ered, hogy a petefészek kéreg alatt ciszták sorakoznak (ezek a megérni akaró, de nem tudó petesejtek, tüszők). PCOS esetén elmarad a havonkénti rendszeres tüszőérés és ovuláció, ez pedig a hormonháztartás felborulásához vezet. Valójában tehát a PCOS nem csak a petefészket érinti, hanem egy teljes női szervezetre kiható hormonális betegséget jelent. Egy komplett anyagcserezavarról beszélünk, a PCOS hátterében ugyanis sok esetben örökletes cukor anyagcser zavar áll. A PCOS kialakulásában kiemelt szerepe van az inzulinrezisztenciának. Az inzulinrezisztencia mellett emelkedett androgén (férfi nem hormon, tesztoszteron) szint is jellemző, valamint egy tartós, alacsony fokú gyulladás fennállása. Ez hosszútávon szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet. PCOS esetén problémák alakulhatnak ki az ovulációval, a menstruációs ciklus szabályozásával és a teherbeeséssel is. A fokozott androgén termelés emellett pattanásokat és fokozott szőrnövekedést is okozhat.
Amint látható tehát a PCOS egy komplex tünetekkel járó, teljes szervezetre kiható betegség, ami ráadásul hosszútávon súlyos további krónikus betegségeket és szövődményeket okozhat. A PCOS rendkívül gyakori betegség, minden tizedik nőt érinti és a vezető meddőségi okok között tartják számon. Mivel a PCOS nem csupán egy nőgyógyászati kórkép, így a kezelésben fontos, hogy részt vegyen endokrinológus szakorvos is. A PCOS ugyanis élethosszig tartó kezelést igényel. Kapcsolódó cikkünk
Gyümölcsszezon IR-esként- mit szabad és mit nem?
Nyáron a legtöbben inkább a lédús, hűsítő gyümölcsöket kívánjuk a nehezebb, zsírosabb ételek helyett, és nem ritka, amikor ebédre is egy finom gyümölcsleves kerül az asztalra. De vajon miként illeszthető bele ez az inzulinrezisztensek diétájába? A túl sok gyümölcs nem fogja túlságosan is megemelni a vércukorszintet? A kérdéseket Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa válaszolja meg.
A PCOS nagyon változatos tüneteket okozhat testszerte. Érdemes tudni, hogy ezek a tünetek közül nem mindegyik jelentkezik minden érintett nőnél, hanem a tünetek megjelenése egyéni. Az alábbi tüneteket okozhatja a PCOS:
A PCOS tünetei közül a fokozott szőrnövekedés okozza a legnagyobb esztétikai kellemetlenségeket a nők számára. Az androgén hormonok magasabb szintje miatt sötét szőrszálak jelenhetnek meg az arcon, végtagokon és a mellkason. A hormonok megnövekedett mennyisége emellett túlsúlyhoz és erősen pattanásos bőrhöz is vezet. Ezek mind a PCOS kellemetlen, életminőséget rontó tünetei. Általában a fiatal lányok számára a menstruáció zavarai mellett ezek a tünetek jelentik a legnagyobb kihívást. Később azonban a termékenységi problémáké lesz a főszerepe. A PCOS esetében ugyanis meddőség is kialakulhat, mivel a petefészek elváltozásai lehetetlenné teszik a peteérést és a megtermékenyülést.
A PCOS kialakulása valószínűleg egy összetett folyamat, melynek nem minden elemét ismerjük még. A PCOS kialakulásában kiemelt szerepe van az inzulinrezisztenciának. Az inzulin a hasnyálmirigy által előállított hormon, mely arra serkenti a sejteket, hogy felvegyék és használják a vércukrot. Ez a szervezet elsődleges energiaforrása. Ha a sejtek ellenállóvá (rezisztenssé) válnak az inzulin hatásával szemben, akkor nem veszik fel a cukrot, és emiatt a cukorszint a vérben megemelkedhet. Az emelkedett vércukorszint még több inzulin termelését váltja ki, hogy a szervezet megpróbálja így csökkenteni a vércukorszintet. Összességében tehát emelkedett vércukorszint és inzulinszint alakul ki, míg az inzulin nem fejti ki hatásait. Az emelkedett inzulinszint további problémákat okozhat. Arra késztetheti a szervezetet, hogy túl sok androgén férfihormont termeljen. A fokozott tesztoszteron termelés megborítja a reproduktív életkor női hormonális egyensúlyát. Normál esetben minden hónapban egy tüsző érik meg, ami az ovulációkor elhagyja a petefészket. PCOS esetén problémák alakulhatnak ki a tüszőéréssel, az ovulációval, a menstruációs ciklus szabályosságával és a teherbeeséssel is. A fokozott androgén termelés emellet pattanásokat és fokozott szőrnövekedést is okozhat.
A PCOS kialakulásában szerepet játszhat az alacsony fokú gyulladás fennállása is. A kutatások azt mutatják, hogy a PCOS-ben szenvedő embereknél egyfajta hosszú távú, alacsony fokú gyulladás alakul ki, amely a policisztás petefészkeket androgének termelésére készteti. Ez hosszútávon komoly szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet. A PCOS hátterében mindemellett természetesen genetikai, örökölt tényezők is állhatnak.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mivel a PCOS egy teljes szervezetre kiható anyagcsere betegség, hosszú távon komoly szövődményeket okozhat. PCOS esetén, a folyamatosan magas ösztrogén és androgén hormonszintek miatt a betegség fokozott hajlamosító veszélyt jelent a cukorbetegség, a méh- és emlődaganat kialakulására. A PCOS további szövődményei a következők lehetnek:
Az elhízás is gyakori PCOS esetén, és súlyosbíthatja a rendellenesség szövődményeit. A PCOS tüneteinek és az elhízásnak következében sokszor a szexuális élet minősége is leromlik, és végső soron a párkapcsolat is megsínyli a betegséget. Ebben a helyzetben a termékenység, a gyermekvállalás sikeressége sem könnyű. A PCOS komoly lelki terhet jelenthet a nők számára.
A PCOS tünetei nagyon változatosak. Általában a PCOS által érintett hölgyek elsőként nőgyógyászhoz fordulnak a rendszertelen menstruáció miatt, de az sem ritka, hogy a meddőségi kivizsgáláson derül fény a PCOS fennállására. A PCOS számos tünettel járhat, és nem minden betegnél jelentkezik az összes tünet, ezért elsőre nehéz lehet felismerni. Nem létezik ugyanis egyetlen teszt, vagy laborérték, ami alapján ki lehetne mondani a PCOS diagnózisát, hanem egyben kell nézni a teljes képet. Sok nő éveken át küzd a tüneteivel, mielőtt hivatalos diagnózist kapna. A PCOS diagnózisa akkor állítható fel, ha a lenti három kritérium közül (Rotterdami kritériumok) legalább kettő egyszerre jelentkezik:
A menstruációs zavar és a nem rendszeres tüszőérés esetén nem csak a női és férfi nemi hormonokat, de prolaktin szintet és pajzsmirigy funkciót is ki kell vizsgálni. Emellett szükséges vércukorterhelés, hogy a cukorbetegséget vagy inzulinrezisztenciát kizárhassuk. A vérvételeket a ciklus két különböző pontján is érdemes elvégeztetni: 7. és 21. napon.
A Medicine tudományos folyóiratban kínai kutatók korábban közzétett vizsgálata szerint a PCOS résztvevő adatait összehasonlítva megállapították, hogy a policisztás ovárium szindrómában szenvedő nők zsírszövete nem termel elegendőt az adiponektin nevű hormonból. Így egy egyszerű adiponektin szint mérésből is lehet következtetni a páciens állapotára.
Bővebben az adipoenktin szint mérésről itt olvashat>>
A PCOS gyanúja esetén szükséges nőgyógyászati szakorvosi vizsgálat is. A nőgyógyász megtudja adni a pontos diagnózist, illetve a különböző meddőségi okok és gyanúk kizárásával meg tudja határozni a betegség okát is. PCOS kezelése során is fontosak a rendszeres nőgyógyászati kontroll vizsgálatok, illetve a kezelés és a páciens gyógyulásának nyomon követése. Gyakran még mindig sok idő, mire fény derül a pcos-re - Nőgyógyászati KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Inzulinrezisztencia - így küzdhetünk meg vele - Cukorbeteg Központ
PCOS és terhesség - Nőgyógyászati Központ
A párkapcsolatra is hatással van a PCOS - Endokrin Központ
A PCOS kezelése megcélozhatja csupán a tüneteket, valamint magát a probléma gyökerét is. A PCOS hátterében álló folyamat ugyanis a szervezetben megfordítható! A gyógyszeres (általában hormonális fogamzásgátló) kezelés mellett a petefészek kéreg bemetszése jelenthet megoldást a betegség visszafordításában. PCOS kezelés fontos további része az életmódterápia, ezen belül is a személyre szabott PCOS étrend és a rendszeres testmozgás. PCOS esetén naponta többszöri étkezés javasolt, megadott szénhidrát- és kalória tartalommal.
Amennyiben az Önnek személyre szabottan javasolt étkezésről többet szeretne tudni, vegye fel kapcsolatot dietetikusainkkal!
Tüneti kezelésként gyógyszerek, krémek adhatóak a hirsutizmus, a pattanások és az elhízás kezelésére. PCOS esetén fontos feladat a meddőség kezelése is. Nagyon sokszor meddőség esetén az ok valójában egy mentális gát, melynek feloldásával a termékenység helyre állhat és a gyermekvállalás útjából elhárulhat az akadály. Tudjon meg többet a PCOS és a meddőség oldalának kezeléséről: Pszichoterápia >> Téma szakértői
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.
Aki pajzsmirigy túlműködéssel él, annak érdemes tudnia, hogy bizonyos élelmiszerek enyhíthetik a tüneteket, mások súlyosbíthatják, és vannak olyan is, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerek működésére. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász, diabetológus részletesebben kifejtette, hogyan is hat a táplálkozás a pajzsmirigy túlműködésre.