PCOS kezelése

PCOS kezelése

Módosítva: 2024.07.31 15:44

A PCOS kezelése komplex megközelítést igényel, a betegség ugyanis nem csak nőgyógyászati jellegű, hanem a teljes szervezetre hatással van. A leggyakrabban fogamzásgátlók kerülnek felírásra a PCOS kezelése során, hogy hormonálisan szabályozzák a ciklust. Emellett az inzulinrezisztencia kezelésére is figyelmet kell fordítani, amiben a gyógyszerek mellett nagy szerepet kap az életmód terápia.

Milyen betegség a PCOS?
Hogyan történik a PCOS kezelése?
Mik a legfontosabb gyógyszerek a PCOS kezelése során?
Mivel egészíthető ki a PCOS kezelése?
Hogyan történik a PCOS kezelése családtervezéskor?
Mire kell odafigyelni a PCOS kezelése során?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Endokrin Központban

  • Endokrinológiai vizsgálat
  • Képalkotó vizsgálatok
  • Szakorvosi konzultáció
  • Életmód tanácsadás
  • Kontroll vizsgálatok

Milyen betegség a PCOS?

A PCOS a policisztás ovárium szindróma rövidítése. Ez egy összetett betegség, amely a női reprodukciós rendszer mellett a hormonháztartást is jelentős mértékben érinti. A PCOS jellemző tünetei közé tartozik a rendszertelen vagy hiányzó menstruáció, a kimaradó peteérés és a sok kis ciszta a petefészekben. Általában ezekkel a tünetekkel fordulnak orvoshoz a hölgyek és a nőgyógyászati kivizsgálás során ezek alapján születik meg a PCOS diagnózisa. A PCOS azonban nem csak nőgyógyászati kórkép, hanem a teljes testre hatással van és távoli szervekben is okozhat zavaró tüneteket. A PCOS ilyen zavaró tünetei közé tartozik például az aknés, pattanásos bőr, a megnövekedett szőrzet az arcon és a testen, a hajhullás, valamint a súlyproblémák és az elhízás.

Endokrinológiai szempontból fontos, hogy a PCOS emelkedett inzulinszinttel jár a vérben, és inzulinrezisztencia vagy látens diabétesz alakulhat ki. Ennek oka, hogy a PCOS a hormonális egyensúly felborulásával jár. Az agyalapi mirigy ciklikusan FSH-t és LH-t szabadít fel, hogy segítse a petesejt érését és az ovulációt. PCOS esetén azonban nem termelődik elég hormon az ovulációhoz. Ha a peteérés nem történik meg, a petefészkekben sok kis folyadékkal teli tüsző (ciszta) alakulhat ki, melyek ultrahangon is láthatóak. A tüszők nem bocsátanak ki rendszeresen petesejteket, emiatt nem lesz szabályos peteérés minden hónapban. A petesejt helyett a tüszők androgéneknek nevezett hormonokat (férfi nem hormon, tesztoszteron) termelnek, amik normálisan alacsony szinten vannak a nőknél, PCOS esetén viszont megnőhet a szintjük. Az inzulinrezisztencia és az emelkedett androgén szint mellett jellemző egy tartós, alacsony fokú gyulladás fennállása. Ez hosszútávon szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet. A PCOS sok esetben terméketlenséggel is együtt jár a peteérés hiánya miatt.

Kapcsolódó cikkünk

Inzulinrezisztens vagyok, gyógyszert kell szednem. De meddig?

Az inzulinrezisztencia modern társadalmunk egyik leggyakoribb problémája, mely gyakran meddőséggel, menstruációs zavarokkal és túlsúllyal jár. Szerencsére ma már egyre többet foglalkoznak vele, hiszen innen már csak egy lépés a 2-es típusú cukorbetegség. Kezelésében nagy szerepe van az életmódváltáson kívül a gyógyszeres kezelésnek. De vajon meddig szükséges a tabletták bevétele? A kérdésre dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája ad választ.

Hogyan történik a PCOS kezelése?

A PCOS kezelése számos módon történhet, létezik gyógyszeres és nem gyógyszeres, életmódbeli terápia. Fontos kiemelni, hogy az orvostudomány jelenleg még nem tudja meggyógyítani a PCOS betegségét. Még nem ismerjük pontosan a betegség okát, így nem tudunk hatásos, oki terápiát sem kialakítani. A PCOS kezelése ehelyett a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására fókuszál. A cél a tünetek enyhítése, a szövődmények megelőzése és az általános egészség, jóllét javítása. Ez a hormonális egyensúly helyreállításával, a menstruációs ciklus szabályozásával, a termékenység növelésével és a kapcsolódó egészségügyi problémák kezelésével érhető el.

A PCOS kezelése során első lépésként fel kell mérni, hogy pontosan milyen tüneteket és problémákat okoz az adott páciens számára a PCOS. A PCOS ugyanis nagyon változatos képet mutat, nem ugyanazok a tünetek jelennek meg és nem ugyanolyan erősséggel az egyes nők között. A tünetek szubjektív megélése is más lehet, így minden nő számára úgy kell kialakítani a terápiát, hogy a PCOS kezelése az általa megélt tünetekre összpontosítson, azokat enyhítse. Egyesek számára a meddőség, a fokozott szőrnövekedés, a pattanások vagy az elhízás okozza a legtöbb problémát, így a PCOS kezelése során cél ezeket oldani. A PCOS kezelése különböző lehet azok a nők között, akik nem szeretnének gyermeket a közeljövőben és azoknál, akik aktívan családot terveznek.

Mik a legfontosabb gyógyszerek a PCOS kezelése során?

A PCOS kezelése során a bázist általában a gyógyszeres kezelés jelenti, amit kiegészítenek egyéb terápiás módszerekkel. A gyógyszerek számos tünetet enyhíthetnek, valamint segítenek a szövődmények megelőzésében is a PCOS kezelése során. Súlyos esetben, ha a gyógyszeres kezelés nem vezet eredményre, a petefészek laparoszkópos műtéte segíthet a hormonális egyensúly helyreállításában.  A PCOS kezelése alatt a következő gyógyszereket alkalmazhatják:

  • Hormonális fogamzásgátlók: Ezek a gyógyszerek kombinált ösztrogén és progeszteron hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek segítenek szabályozni a menstruációs ciklust, csökkentik az androgénszintet (ezáltal a fokozott szőrnövekedést) és javítják az akne tüneteit. A hormonális szabályozás rendezése csökkentheti az endometriumrák kockázatát is, mert visszafogja az ösztrogén túlsúlyt.
  • Antiandrogén gyógyszerek: Ezek a gyógyszerek az androgének hatását gátolják, így csökkentik a túlzott szőrnövekedést, a hajhullást és az aknét. A spironolakton a leggyakrabban alkalmazott antiandrogén PCOS-ben. Ezek a gyógyszerek károsíthatják a fiúmagzatot, így csak fogamzásgátlás mellett adhatóak.
  • Inzulinérzékenységet fokozó gyógyszerek: Jelentős inzulinrezisztencia esetén ilyen típusú gyógyszereket írhat fel az orvos a vércukorszint szabályozása és az inzulinérzékenység javítása érdekében. A metformin a leggyakrabban alkalmazott gyógyszer ebben a csoportban.
  • Ovulációindukciós gyógyszerek: Ha a PCOS kezelése során a cél a teherbe esés, az ovulációt indukáló gyógyszerek (például a klomifen-citrát) segíthetnek a peteérés és a terhesség előidézésében.
  • Progeszteron tartalmú méhen belüli eszközök (IUD): Ezeket az eszközöket évekre felhelyezik a méhbe, és segítenek a rendszertelen vérzés szabályozásában, az endometriumrák megelőzésében, valamint fogamzásgátló hatásuk is van. Az 1-2 havonta 10-14 napon át történő progeszteron szedés is szabályozza a menstruációját és védelmet nyújt az endometriumrák ellen, de nem akadályozza a terhességet.
  • GnRH agonisták: A GnRH agonisták a petefészek működését gátolják, és elsősorban a meddőség kezelésében játszanak szerepet.

    Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mivel egészíthető ki a PCOS kezelése?

A PCOS kezelése során érdemes a gyógyszereket életmódterápiával, egészséges étrenddel és rendszeres testmozgással is kiegészíteni.PCOS kezelése - Endokrin Központ Ezek segítenek a testsúly szabályozásában is, ami kiemelten fontos PCOS kezelése során. Már kb. 5%-os testsúlycsökkenés is javítja a PCOS tüneteit, segíti a meddőség kezelését és növeli a gyógyszerek hatékonyságát is. Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztása és a feldolgozott élelmiszerek kerülése segíthet ennek a célnak az eléréseben, valamint az inzulinrezisztencia csökkentésében. A PCOS kezelése kiegészíthető vitaminokkal és ásványi anyagokkal, például az inositol és az omega-3 zsírsavak is enyhítik a PCOS tüneteit. Emellett az aerob és erőnléti edzés is segíti a súlyvesztést, valamint javítja az inzulinérzékenységet és csökkenti a gyulladást. A stressz negatív hatással lehet a hormonális egyensúlyra, ezért fontos megtanulni és alkalmazni bizonyos relaxációs technikákat.

A fokozott szőrnövekedés jól kezelhető szőrtelenítéssel, melyre számos lehetőség van krémek, borotválás vagy gyantázás formájában. Ezek azonban csak átmeneti megoldásként szolgálnak, véglegeset a lézeres szőrtelenítés jelenthet. A pattanások kezelésére is számos lehetőség van, a kezelőorvos gyógyszereket, helyi krémeket vagy géleket is fel tud írni ellenük.

Hogyan történik a PCOS kezelése családtervezéskor?

A PCOS kezelése során külön figyelmet kell fordítani a családtervezésre. Érdemes korán megosztani a kezelőorvosunkkal, ha babát szeretnénk, ilyenkor ugyanis nagymértékben módosítani kell a terápiát. A PCOS kezelése során gyakran adnak fogamzásgátlókat, családtervezéskor ezek helyett olyan gyógyszereket javasolhat az orvos, amik elősegítik az ovulációt és a teherbeesést. A metmorfin és egyéb gyógyszerek elhagyására is szükség lehet.

Érdemes tudni, hogy PCOS esetén nehezebb ugyan a teherbeesés, de nem lehetetlen! Orvosi segítséggel, szükség esetén mesterséges megtermékenyítéssel számtalan PCOS-es anyuka hozott világra egészséges kisbabát. Természetesen ilyenkor szorosabb kontrollra van szükség, de kihordható a várandósság. A peteérés és a teherbeesés elősegítése érdekében a következő gyógyszerek segíthetnek:

  • Klomifen-citrát: Ez egy szájon át szedhető antiösztrogén hatású gyógyszer, amit a menstruációs ciklus első felében kell szedni és segít az ovuláció (peteérés) létrejöttében.
  • Letrozol: Ez a gyógyszer szintén a petefészket serkenti, de eredetileg az emlőrák ellen fejlesztették ki.
  • Metformin: Ha a klomifen-citrát használatával nem esik teherbe a páciens, a kezelőorvos javasolhatja a metformin hozzáadását, hogy elősegítse a peteérést.

Amennyiben a fenti gyógyszerek segítségével sem sikerül teherbe esni, mesterséges megtermékenyítést javasolhat az orvos.

Mire kell odafigyelni a PCOS kezelése során?

A PCOS kezelése egy hosszútávú, évekig fennálló folyamat, ugyanis egy krónikus betegségről van szó. Mint minden krónikus betegség esetén, a PCOS kezelése során is érdemes bizonyos dolgokra odafigyelni, hogy sikeresebb legyen a terápia. Természetesen nagyon fontos betartani a PCOS kezelése során az orvos által előírtakat: rendszeresen szedni a gyógyszereket, megfogadni az életmódbeli tanácsokat, valamint visszajárni rendszeres kontroll vizsgálatokra. Érdemes emellett figyelni testünk jelzéseit is, hogy változnak-e a tünetek, vagy megjelenik-e a gyógyszereknek valamilyen mellékhatása. Ha igen, a következő kontroll vizsgálaton osszuk meg ezt az orvosunkkal, mert előfordulhat, hogy a gyógyszeres kezelés módosítására lesz szükség.

A PCOS nem gyógyítható az orvostudomány jelenlegi állása szerint, azonban a tünetei enyhíthetőek és az életminőség is jelentősen javítható. Érdemes megérteni, hogy a PCOS kezelése során a cél az életminőség javítása és a teljes, értékes élet visszaadása a pácienseknek. Így, ha valakinél súlyos mellékhatások (például depresszió) lép fel a gyógyszerek miatt a PCOS kezelése során, akkor a terápián mindenképp módosítani kell! Ha nem javul az állapotunk a PCOS kezelése során, bátran mondjuk el orvosunknak és keressük meg közösen a legjobb terápiát!

Téma szakértői

Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász
Nagy Abonyi András

Nagy Abonyi András

gyógytornász, mozgásterapeuta

Hírek

Mikor nem ajánlottak a divatos fogyókúrás gyógyszerek?

Mikor nem ajánlottak a divatos fogyókúrás gyógyszerek?

Manapság könnyű úgy tekinteni az Ozempicre és más szemaglutid hatóanyagú fogyókúrás gyógyszerre, mint valamiféle csodaszerre, amely szinte pillanatok alatt megoldja a túlsúly, az elhízás problémáját. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy ezek a gyógyszerek valóban nagy segítséget jelenthetnek bizonyos pácienseknek, azonban vannak esetek, amikor nem ajánlatos szedni őket.

További részletek
Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni hízás miatt?

Mikor érdemes endokrinológushoz fordulni hízás miatt?

A túlsúly és különösen az elhízás egy összetett állapot, aminek korántsem csak az lehet az oka, hogy valaki túl sok édességet eszik. Szinte minden esetben érdemes a hormonális háztartás egyensúlyát vizsgálni az obezitás hátterében. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista azokra a gyanús jelekre hívta fel a figyelmet, amelyek miatt érdemes endokrinológus bevonásával vizsgálni az elhízás hátterét.

További részletek
A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A háttérben álló betegségek is okozhatnak zsíranyagcsere-zavart

A vér kóros zsírszintje veszélyes állapot, már csak azért is, mert nem okoz tüneteket úgy, hogy a betegnek panaszt okozna, így sokáig rejtve maradhat. Legtöbben egy más okból készített laborvizsgálat kapcsán szembesülnek elsősorban a magas koleszterinszinttel és a magas trigliceridszinttel, amelyek kezelést igényelnek. Prof. Dr. Somogyi Anikó PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, diabetológus, belgyógyász, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az életmód is jelentősen hozzájárul az emelkedhet magas vérzsír, azaz lipid szintekhez, vannak bizonyos betegségek, amelyek szintén kóros lipidértékekhez, ún. dyslipidaemiához vezethetnek.

 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK