Petefészek ciszta

Petefészek ciszta

Módosítva: 2019.09.04 11:53

A tüszőérés normál folyamata során is keletkeznek ciszták a petefészekben. Alapjában véve a folyadéktartalmú betokosodott üregeket nevezzük cisztának. A menstruációs rendellenességek és meddőség esetén lehet feltételezni a ciszták képződését. A ciszta gyakori jelenség, több fajta elváltozás formájában jelenthet meg. Ezek lehetnek jó- illetve rosszindulatúak.

Okozati szempontból elkülöníthető funkcionális ciszta és organikus petefészek ciszta

A funkcionális petefészek ciszta a tüszőrepedés elmaradásának következményeképp jöhet létre, jellegzetes kísérő tünetek mellett. Ezek az emlőfeszülés és fájdalom, a hüvelyből ürülő átlátszó nyák. A vérzések ritkák, de annál fájdalmasabbak. A tüszőrepedés elmaradásának sok esetben lelki okai vannak. A tartós stressz és feszültség, szorongásos helyzetek. A funkcionális petefészek ciszták gyógyszeresen hatásosan kezelhető jelenségek.

Sárgatest ciszták

Szemcsés ciszták: a terhesség korai szakaszában jelentkezhetnek, leggyakrabban egyik oldalon. Ártalmatlanok, kis méretűek és a terhesség 10. hetéig felszívódnak.

Tékasejtes ciszta:

a HCG hormon túltermelése esetén alakul ki. Ez a hiperstimulációs szindróma.

Organikus petefészek ciszta:

Eredetük alapján lehet daganatos és nem daganatos eredetű ciszta.

Daganatos petefészek ciszta:

Fajtái a nyákos- és a savó daganatos petefészek ciszta. A nyákos petefészek ciszta daganat minden esetben jóindulatú, mely képes hatalmasra megnőni.

Savós cisztadenómák :

A savós daganatos petefészek ciszták rosszindulatú daganattá fajulhatnak. Legtöbbször kívülről még jóindulatúnak néz ki, de az ultrahang már mutathat sejtburjánzást. Ebben a fázisban a betegség gyógyulási esélye még nagyon jó.

A pajzsmirigy túlműködés következményeként kialakuló általában jóindulatú daganata a dermoid ciszta. Ennek belső felülete hámosodott elváltozásokat tartalmazhat.

A petefészekciszta tünetei

A jelentkező alhasi fájdalom és méhvérzésen kívül sok esetben hosszabb ideig nem jelentkezik más tünet. A kifejlett ciszták hasüregben található többi szerv működésnek zavaraiból is észlelhetőek. A hasfal kidomborodása, vesemedence gyulladásos tünetek.

Petefészekciszta diagnózisa

Ultrahang vizsgálat 
A képalkotó diagnosztikával a petefészek ciszta típusa jól felismerhető és beazonosítható.

Petefészek ciszta punkció

Ekkor az ultrahangos vizsgálat mellett a ciszta tartalmát leszívják. Ebből sejttani vizsgálattal a ciszta eredete egyértelműen megállapítható.

A petefészek ciszták PCOS (policisztás ovárium szindróma) kezelése az Endokrinközpontban neves szakértőkkel, kellemes környezetben, a legmodernebb felszereltségű diagnosztikai eszközökkel történik.

Téma szakértői

Dr. Kollár Réka

Dr. Kollár Réka

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Mutnéfalvy Zoltán

Dr. Mutnéfalvy Zoltán

endokrinológus, belgyógyász
Dr. Koppány Viktória

Dr. Koppány Viktória

endokrinológus, belgyógyász, klinikai farmakológus

Hírek

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Így hat az elhízás a szerveinkre - a fogyáshoz érdemes segítséget kérni

Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról. 

További részletek
Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

Hogyan függ össze a testsúly a pajzsmirigybetegségekkel?

A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.

További részletek
Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Ezek lehetnek a pajzsmirigy alulműködés okai és rizikófaktorai

Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK