A pajzsmirigyről általánosságban
Riedel-strúma kialakulásának oka
Különbség a pajzsmirigy strúma és a Riedel-strúma között
Pajzsmirigy ultrahang
Pajzsmirigy aspirációs citológia
Laborparaméterek: TSH, T3, T4, TRH, pajzsmirigy ellenes antitest szint mérés
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A pajzsmirigy egy kis endokrin mirigy, amely a nyak elülső részén található, a gége alatt. A pajzsmirigy két lebenyből áll, amelyek a pajzsmirigy középvonalán találkoznak, és egy keskeny köztük futó részt, a pajzsmirigyisthmuszt alkotják. Az emberi test legnagyobb endokrin mirigye.
A pajzsmirigy sejtei pajzsmirigy hormonokat termelnek, amelyek az anyagcserét szabályozzák, és fontos szerepet játszanak a test növekedésében és fejlődésében. A pajzsmirigy hormonok szintjének szabályozása a hipotalamusz és az agyalapi mirigy közötti összetett visszacsatolási rendszer része.
A pajzsmirigy a hormonokat trijódtironin (T3) és tiroxin (T4) formájában állítja elő. Ezek a hormonok fontosak az anyagcsere folyamatok, például a fehérje, szénhidrát és zsír anyagcseréjének szabályozásában. Az anyagcsere folyamatok befolyásolják a test hőtermelését, az energia felhasználást, a testtömeg szabályozását, az izomzat és a csontok egészségét.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodása, amely lehet egyszerűen csak megnövekedett méretű mirigy, vagy akár göbökkel, cisztákkal vagy daganatokkal is járhat. A strúmának számos oka lehet, például a pajzsmirigy hormontermelésének zavara, autoimmun betegségek, jódhiány, gyulladás vagy genetikai hajlam.
A strúma lehet továbbá pajzsmirigy-túlműködés vagy pajzsmirigy-alulműködés tünete is. Pajzsmirigy-túlműködés esetén a pajzsmirigy megnagyobbodása mellett a beteg többek között idegességet, izzadást, fogyást, szívritmuszavart és hasmenést tapasztalhat. Pajzsmirigy-alulműködés esetén a beteg inkább állandó fáradtságot, hízást, hidegérzetet és depressziót tapasztalhat.
A strúma diagnosztizálása általában fizikai vizsgálattal és képalkotó vizsgálatokkal történik, például ultrahanggal vagy CT-vel. A kezelés a strúma okától függ, és magába foglalhatja a pajzsmirigy hormonok szedését, a műtétet, a sugárkezelést vagy a jódterápiát. Ha a strúma hormontermelő daganat miatt jött létre, akkor az eltávolítása vagy kezelése kiemelt fontosságú lehet az egészség megőrzése érdekében.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A Riedel-strúma (vagy Riedel thyroiditis) egy nagyon ritka autoimmun betegség, amely a pajzsmirigy kötőszövetének hegesedésével és szöveti infiltrációval jár. Ez azt jelenti, hogy a pajzsmirigy szövete helyett kötőszöveti sejtek nőnek benne, ami keményebbé és tapintásra kövessé teszi a szervet. A betegség leginkább középkorú nőket érint, de előfordulhat férfiaknál is.
A Riedel strúma pontos oka nem ismert, de úgy tűnik, hogy autoimmun betegség, amely során az immunrendszer megtámadja a pajzsmirigy szövetét és hegesedést okoz. A betegség nagyon ritka, és előfordulása kevesebb, mint egy eset 1 millió emberre vetítve.
A Riedel strúma tünetei a pajzsmirigy megnagyobbodása és szöveteinek keménysége mellett a nyelési nehézség és a fulladásérzet is lehet. A betegség előrehaladása során a pajzsmirigy szövetei tovább hegesedhetnek, ami végül pajzsmirigy-alulműködéshez vezethet.
A diagnózis a fizikai vizsgálat, a pajzsmirigy ultrahang vizsgálata, valamint szövetmintavétel során történő szövettani vizsgálattal történik. A kezelés általában tartós gyulladáscsökkentő szerek, szteroidok és immunmodulátorok adása, de ritkább esetekben a pajzsmirigy műtéti eltávolítása is szükségessé válhat.
Bár a Riedel strúma nagyon ritka betegség, az érintettek számára súlyos tünetekkel járhat, és az időben történő diagnózis és kezelés nagyon fontos lehet az egészség megőrzése érdekében.
A Riedel strúma (vagy Riedel thyroiditis) tünetei a pajzsmirigy kötőszövetének hegesedése és szöveti infiltrációja miatt jelentkeznek. A leggyakoribb tüneteket:
Mivel a Riedel strúma egy nagyon ritka betegség, a tünetek nem specifikusak, és könnyen összetéveszthetők más pajzsmirigybetegségekkel. Ha bármilyen tünetet tapasztal, amely a pajzsmirigy megnagyobbodásával, nyelési nehézséggel vagy fájdalommal jár, forduljon orvoshoz, hogy megállapítsák a tünetek okát.
A Riedel strúma kialakulásának pontos oka nem ismert, de feltételezik, hogy autoimmun folyamatok állnak a hátterében. Az autoimmun betegségek során az immunrendszer megtámadja a test saját sejtjeit és szöveteit, amelyeket idegennek érzékel.
A Riedel strúma esetében a pajzsmirigysejteket elárasztó fibrotikus szövetek megjelenése azt sugallja, hogy valamilyen autoimmun folyamat vezet az állapot kialakulásához. Az ismert autoimmun pajzsmirigybetegségek, mint például a Basedow-Graves-betegség és a Hashimoto-thyreoiditis, gyakran előfordulnak a Riedel strúmával rendelkező betegeknél.
A Riedel strúma kialakulásának pontos mechanizmusa további kutatást igényel.
A Riedel strúma diagnózisa általában a következő lépésekből áll:
Fontos, a páciensek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel az Endokrinközpont minden páciens figyelmét.
A Riedel strúma kezelése az érintett beteg tüneteitől és a betegség súlyosságától függ. Mivel a Riedel strúma egy ritka betegség, az optimális kezelés nem állapítható meg egyértelműen. Azonban az alábbi kezelési lehetőségek állnak rendelkezésre:
Általában a kezelés célja a tünetek enyhítése, a pajzsmirigy állapotának javítása és a normális méretű pajzsmirigy visszaállítása Tireotoxikus krízis - Endokrin Központ Hormonzavarok diagnosztikája: ezek a legfontosabb vizsgálatok - Endokrin Központ Lehet, hogy hormonzavar miatt stresszel annyit? - Endokrin Központ Endokrinológia és alvásproblémák - JóAlvás Központ Autoimmun pajzsmirigy betegségek - ImmunKözpont Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A Riedel strúma általában nem veszélyes, és csak akkor okoz problémát, ha a pajzsmirigy mérete olyan nagyra nő, hogy nyomást gyakorol a szomszédos szervekre, például a légcsőre, nyelőcsőre, idegekre vagy érre. Ez a nyomás számos tünetet okozhat, például nehézlégzést, fulladást, rekedtséget, nyelési nehézségeket, fájdalmat és duzzanatot a nyakban. Ha a Riedel strúma a légcsőre gyakorol nyomást, az súlyos légzési nehézségeket okozhat, ami életveszélyes állapotot eredményezhet.
Ráadásul a Riedel strúma a pajzsmirigy elégtelen működését is okozhatja, ami a pajzsmirigyhormonok szintjének csökkenéséhez vezethet. Ennek eredményeként a beteg tünetei súlyosbodhatnak, például fáradtság, hidegérzet, súlygyarapodás, székrekedés és depresszió jelentkezhet.
Bár a Riedel strúma általában jóindulatú, nagyon ritka esetekben a pajzsmirigy rosszindulatú daganatának megjelenésével társulhat. Ezért fontos, hogy a Riedel strúmás betegeket rendszeresen ellenőrizzék, és ha szükséges, az orvos további vizsgálatokat és kezelést javasoljon.
A pajzsmirigy strúma általánosan a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti, ami lehet diffúz (egész pajzsmirigyben eloszló) vagy göbös (egy vagy több göb képződése a pajzsmirigyben).
A Riedel strúma (vagy Riedel-thyroiditis) azonban egy ritka és súlyos betegség, amelyben a pajzsmirigy szöveteihez hasonlóan a környező szövetek is infiltrálódnak és beszűrődnek. Ez a folyamat kemény, heges szövetképződést okoz, amely miatt a pajzsmirigy és a környező szövetek tapintása nagyon kemény és tapadós lehet. A Riedel strúma tünetei közé tartozik a nyak merevsége, a nyelési nehézség, a légzési nehézségek és a hang rekedtsége. A betegség okát nem teljesen értik, de feltehetően autoimmun vagy gyulladásos folyamatok állnak mögötte.
Összefoglalva, a normál pajzsmirigy strúma általánosan a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti, míg a Riedel strúma egy ritka és súlyos betegség, amelyben a pajzsmirigy kemény, heges szövetképződése következik be, amely környező szöveteket is érinti.Téma szakértői
November harmadik szombatján rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és az Endokrinközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, érdekes témákban.
Az adiponektin egy olyan hormon, amely a zsírszövetben szabadul fel és amely befolyással van az inzulinérzékenységre és a gyulladásokra. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista arra hívja fel a figyelmet, hogy alacsony szintje olyan állapotokkal van összefüggésben, mint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az érszűkület.
Válogatott fejezetek a klinikai endokrinológiából címmel rendezi meg novemberi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és az Endokrinközpont.