A máj zsírosodása, egyre gyakoribb jelenség, a nyugati társadalom betegségeként tartják számon. Európában már minden negyedik ember érintett lehet. A rossz alvási szokások, a mozgásszegény életmód és az ülőmunka csak ront a helyzeten.
Egy új kutatás eredménye kimutatta, hogy az ülőmunkát folytató és az egészségtelen alvási szokásokkal rendelkező embereknél, gyakoribb a zsírmáj előfordulása. Az ilyen típusú májbetegségeket olyan anyagcserezavarok táplálják, mint az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség.
„Azoknál az embereknél, akik rosszul alszanak és napközben is hosszan szunyókálnak, nagyobb a zsírmáj kialakulásának kockázata.” –mondta el a kutatást vezető Sun Yat-sen a Guangzou Egyetem munkatársa.
A tanulmányuk alapján már a kisebb mértékű alvásminőség-javulás is csökkentheti a kockázatot. A kutatók 5011 fő zsírmáj-betegségben szenvedő kínai felnőtt alvási viselkedését elemezték és megállapították, hogy a késői lefekvés, a horkolás és a több mint 30 perces nappali szunyókálás szignifikánsan összefügg a zsírmáj betegség kockázatának növekedésével.
Amennyiben kialvatlan, hangosan horkol, vagy gyakran felriad álmából, nehezen tud elaludni éjjel, keresse fel alvászavarokkal a Jó Alvás Központunkat.
A tanulmánnyal kapcsolatban ezen a linken olvashat többet.
Az elhízás a szervezet minden területére gyakorol valamiféle negatív hatást, nem véletlenül tekintik önálló betegségnek 2013 óta. Ha viszont betegség, és nem csupán esztétikai kihívás, a kezeléshez is érdemes orvos segítségét kérni, különösen, ha a zsírtartalékok ellenállnak a fogyási próbálkozásoknak. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont endokrinológusa, kóros elhízásra szakosodott specialista beszélt a sokakat érintő témáról.
A pajzsmirigybetegségtől hízunk vagy éppen az elhízás vezethet pajzsmirigybetegséghez? Hogyan kapcsolódhat a fogyás a pajzsmirigy állapotához? Hol érdemes elkezdeni a kivizsgálást és a kezelést? Dr. Békési Gábor PhD, az Endokrinközpont endokrinológusa, belgyógyász válaszolt a témával kapcsolatos legfontosabb kérdésekre.
Pajzsmirigy alulműködésről akkor lehet beszélni, amikor a szerv nem termel vagy juttat elég hormont a vérkeringésbe. Emiatt alapvetően lelassul a vérkeringés, többek közt fáradtságot és hízást okozva. Dr. Polyák Annamária, az Endokrinközpont endokrinológus, belgyógyász, diabetológus nem csak azt foglalta össze, mi vezethet az alulműködés kialakulásához, de a kezelés alapjairól is beszélt.